Dodana: 20 czerwiec 2019 11:20

Zmodyfikowana: 21 czerwiec 2019 11:01

Święto Bożego Ciała. Ulicami miast i wsi przeszły procesje

To jedno z najbardziej radosnych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego - w czwartek, 20 czerwca, obchodziliśmy uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji znane jako Boże Ciało. Święto wiąże się z procesjami przechodzącymi ulicami parafii.

Procesja. Dziewczynka w białym stroju rzuca płatki kwiatów.
  •  Boże Ciało to święto ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tym dniu katolicy mają obowiązek udziału we mszy świętej.
  • W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii.
  • Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii, związane tematycznie z Eucharystią.
     

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Zwyczajowo po nabożeństwie procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. To jedno z najstarszych świąt w Kościele Katolickim, datuje się jeszcze na XIII wiek. To święto zjednoczenia z Chrystusem poprzez Eucharystię.

W Białymstoku ogólnomiejskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00. od mszy świętej przed Archikatedrą Białostocką, której przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

60 dni po Wielkanocy

Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.

W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

Święto Bożego Ciała obchodzą również niektóre kościoły starokatolickie: Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów i Kościół Starokatolicki w RP; oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np. Kościół Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej. Pod nazwą Corpus Christi (Boże Ciało) święto to obchodzą także wspólnoty prawosławne rytu zachodniego

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

facebook