Dodana: 16 kwiecień 2019 08:54

Zmodyfikowana: 16 kwiecień 2019 08:54

„Serce Paryża” stanęło w płomieniach

Wczoraj ok godz. 19.00 świat obiegła dramatyczna informacja - jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, świątynia Notre Dame stanęła w płomieniach. Pożar ugaszono ok. godziny 4. nad ranem. Spłonęła iglica kościoła, która runęła się do wnętrza świątyni. Zawalił się też dach budowli.

Ilustracja do artykułu ikona.png

W liczącej prawie 800 lat średniowiecznej katedrze prowadzone były prace renowacyjne. Według nieoficjalnych informacji doszło do pożaru rusztowania, następnie ogień rozprzestrzenił się.
Pożar ugaszono około godz. 4.00 nad ranem
Jak informowała francuska  straż pożarna udało się uratować konstrukcję katedry, dwie wieże i fasadę budynku.
Udało się też ocalić wiele cennych zabytków i relikwii – m.in. koronę cierniową Chrystusa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że Katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Poinformował również, że zostanie uruchomiony fundusz na który będzie można wpłacać pieniądze na odbudowę świątyni.

Do Francji z całego świata napływają wyrazy ubolewania i wsparcia.
„U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa katedry może stać się symbolem odbudowy Europy - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
"Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy" - podkreślał premier Mateusz Morawiecki  .

Notre-Dame de Paris – gotycka archikatedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.

Jej nazwa oznacza Naszą Panią i odnosi się do Marii, Matki Bożej.

Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku.

Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).

oprac.ak

facebook