Sejm ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Sejm poparł ustanowienie 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Za ustawą głosowało 381 posłów, 39 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.
Jak podkreśla inicjator akcji, poseł Jarosław Zieliński, ten dzień będzie każdego roku przypominał o zbrodni podczas której w rękach NKWD i SMIERSZU znalazło się kilka tysięcy naszych rodaków, głównie żołnierzy Armii Krajowej.
Wnioskodawcy przypominają w uzasadnieniu ustawy o rozkazie Józefa Stalina i działaniach Sztabu Generalnego Armii Czerwonej skierowanych przeciwko polskim grupom partyzanckim, działającym w Puszczy Augustowskiej, którzy nie chcieli podporządkować się komunistycznej władzy, uznając rząd polski w Londynie. Główną operację przeprowadzono między 12 a 19 lipca 1945 r. na terenie ziemi augustowskiej, sejneńskiej, sokólskiej i suwalskiej. Zatrzymano 7049 osób, z których po rewizji zwolniono 5115 osób. Zatrzymani byli poddawani brutalnemu śledztwu i torturom. Do tej pory nie jest znana skala tej zbrodni oraz miejsce pochówku ofiar, a obława augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią na Polakach po II wojnie światowej.
Źródło: www.nowastrategia.org.pl