Dodana: 7 marzec 2017 14:30

Zmodyfikowana: 7 marzec 2017 14:30

Reforma abonamentu coraz bliżej. Projekt ustawy trafił do konsultacji

Abolicja dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV - przewiduje nowela ustawy o opłatach abonamentowych, którą resort kultury przesłał do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Ilustracja do artykułu night-television-tv-theme-machines.jpg

Projekt ten przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską. 

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu wskazał w rozmowie z PAP, że poprawienie poboru opłat abonamentowych nastąpi dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. 

Resort podkreśla, że rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i stanowi pierwszy krok w procesie poprawy systemu finansowania nadawców publicznych w Polsce. 

„Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika" - podkreślił Lewandowski. 

Dodał, że Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach, tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. „Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki" - powiedział wiceminister kultury. 

Źródło: Kurier PAP http://kurier.pap.pl/depesza/172795/Reforma-abonamentu-coraz-blizej--Projekt-ustawy-trafil-do-konsultacji

Fot. Pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook