Dodana: 15 kwiecień 2016 12:41

Zmodyfikowana: 15 kwiecień 2016 12:41

Prymas Polski - 1050. rocznica chrztu Polski zachętą do pojednania i przebaczenia

-1050. rocznica chrztu Polski jest zachętą do przezwyciężenia wrogości i niezgody; do pojednania i przebaczenia, którego wszyscy jesteśmy tak bardzo spragnieni - podkreślił Prymas Polski Abp Wojciech Polak w homilii podczas mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej.

Ilustracja do artykułu ptr_1695.jpg

Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu na zakończenie mszy św. powiedział, że dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości.

Mszy św. z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski przewodniczył legat papieski kard. Pietro Parolin, a uczestniczyli w niej oprócz prezydenta Dudy z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło, parlamentarzyści oraz hierarchowie Kościoła.

Prymas podkreślał w homilii, że chrzest Polski był przełomowym wydarzeniem dla naszej ojczyzny.

-Nasza obecność dziś, tutaj, 1050 lat po chrzcie Polski, po tym przełomowym dla Kościoła w Polsce i dla naszej Ojczyzny wydarzeniu, zdaje się wciąż potwierdzać – jak mówił w roku milenijnym Prymas Tysiąclecia – że na glebę polską i na duszę polską, na kształtującą się coraz wspanialej kulturę narodową padały ziarna Boże, które w pokoleniach chrzczonych przez Kościół w ziemi ojczystej, wydały wspaniałe owoce - mówił hierarcha.

Dodał, że rocznica chrztu powinna skłonić Polaków do refleksji.

-Zastanówmy się więc, czy prawdy, które wyznajemy i za którymi tęsknią nasze serca są rzeczywiście obecne w naszym życiu osobistym, rodzinnym, wspólnotowym i społecznym? Czy nie potrzeba nam bardziej odważnego sięgania do łaski chrztu świętego, zaczerpnięcia owej siły wewnętrznej przynależności do Boga, aby pokonywać stare zaszłości i nowe podziały, aby przezwyciężać wrogość i niezgodę, aby szukać pojednania i przebaczenia, którego wszyscy jesteśmy tak bardzo spragnieni? - pytał abp Polak.

Wskazał, że być może w życiu społecznym "wyczerpał się już ten wyłącznie ludzki potencjał, który mógłby nas przywieść do upragnionej jedności". Jak mówił prymas, 1050. rocznica chrztu Polski, przeżywana pod hasłem

-Gdzie chrzest, tam nadzieja", zachęca nas, abyśmy nie liczyli tylko na własne możliwości. "Powracamy do źródła, co więcej z ufnością szukamy, właśnie tutaj, w tym szczególnym obdarowaniu sakramentalną łaską Bożą, siły zdolnej do przełamywania istniejących barier, do przebudzenia z zawiści i obojętności - podkreślił hierarcha.

Przypomniał także słowa Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane w tej katedrze pięćdziesiąt lat temu: "Najmilsi! Bądźcie spokojni i ufni! Wyrzućcie z serca wszelkie smutki, urazy, niechęci, zostawcie to wszystko tutaj, w świątyni. I wyjdźcie tylko ze światłością i ze źródłem wody żywej, wyjdźcie z nadzieją, wiarą i miłością. To są skarby, które rozniesiecie stąd na miasto i archidiecezję, na Polskę całą, bo właśnie stąd szło na Polskę całą światło, miłość, wiara, pokój i jedność".

Prezydent Duda w przesłaniu na zakończenie mszy św. powiedział, że dzięki temu, co chrzest Polski wniósł w dusze ludzi, pokolenia Polaków nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości. Podkreślił, że chrzest Mieszka w 966 roku miał dwa wymiary: duchowy - bo "przyniósł nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj" oraz państwowy - bo dał podwaliny dla tworzenia nowoczesnego państwa i "przyniósł nowoczesność, która ma charakter trwały, uniwersalny".

-Te dwa wymiary - duchowy i państwowy - zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten element państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka przychodziła na polskie ziemie, dotykała Polaków - mówił Andrzej Duda.

- Ale właśnie dzięki temu, co przyniósł chrzest w dusze ludzi tu mieszkających, pokolenia nigdy nie pozwoliły sobie wydrzeć polskości, nigdy nie pozwoliły odebrać sobie tego, dzięki czemu budowana była tradycja, kultura, wspólnota - mówił.

 

-Polska, nawet jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest, i którego pomagał im chronić Kościół - dodał prezydent Duda.

 

Dziękował za świętych, którzy przez te 1050 lat wyszli z naszego narodu.

Źródło: www.kurier.pap
http://kurier.pap.pl/depesza/163429/Prymas-1050--rocznica-chrztu-Polski-zacheta-do-pojednania-i-przebaczenia 

fot. P.Tracz KPRM

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook