Dodana: 22 lipiec 2019 09:52

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2019 09:52

Posłowie za ustawą zwiększającą dostępność

Sejm uchwalił ustawę o dostępności. Zobowiązuje ona podmioty publiczne do zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej w instytucjach publicznych: szkołach, urzędach, uczelniach, placówkach służby zdrowia.

Ilustracja do artykułu eye-319668_960_720.jpg

W praktyce chodzi o konieczność montażu pochylni i ramp dojazdowych, zainstalowania specjalnego oznakowania, instalacji sprzętu lub urządzeń ułatwiających poruszanie się lub komunikację, w szczególności dla osób na wózkach, osób głuchych, osób niewidomych. W indywidualnych przypadkach podmiot publiczny będzie mógł zapewnić dostęp alternatywny, polegający w szczególności na zapewnieniu osobie ze szczególnymi potrzebami wsparcia asystenta.

Ustawa przewiduje utworzenie Funduszu Dostępności, z którego środki mają być przeznaczone na usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie  możliwe złożenie skargi na brak dostępności, która w przypadku braku reakcji będzie mogła skończyć się nałożeniem grzywny na instytucję publiczną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty będą mogły wystąpić o specjalny certyfikat potwierdzający, że spełniają wymagania dotyczące dostępności na poziomie wynikającym z przepisów. Będzie on uprawniał do uzyskania pięciu procent zniżki we wpłatach przekazywanych do PFRON.

Za ustawą głosowało 415 posłów, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały sie od głosu.

Na dostosowanie obiektów do wymogów ustawy instytucje publiczne będą miały dwa lata.

 

źródło: www.kurier.pap.pl 
http://kurier.pap.pl/regiony/poslowie-za-ustawa-zwiekszajaca-dostepnosc

fot.pixabay

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook