Dodana: 24 kwiecień 2019 09:20

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2019 09:20

Polacy włączają się w odbudowę Notre Dame

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do Polaków o pomoc materialna w odbudowie katedry Notre Dame w Paryżu. W Wielka Środę rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na konto, jak również akcja SMS-owa.

Ilustracja do artykułu 538x0.png

„Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra, zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie. Dziś jednoczy także nas, Polaków, inicjatywą wsparcia odbudowy katedry Notre-Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości” – czytamy w apelu Abp. Gądeckiego.

Od Wielkiej Środy, 17 kwietnia, dobrowolnych wpłat można dokonywać na konto Caritas Polska  77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ODBUDOWA oraz wysyłając SMS na nr 72052 o treści ODBUDOWA (koszt 2,46 z VAT).  

Przewodniczący Episkopatu Polski w Wielkim Tygodniu zwrócił się również „do wszystkich ochrzczonych, zwłaszcza do tych, którzy w ostatnich latach zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu, aby na nowo odkryli Chrystusa i stali się Jego odważnymi świadkami”.

Przypomnijmy! pożar blisko 800-letniej świątyni wybuchł 15 kwietnia br około godz. 19.00. Akcja gaśnicza trwała kilkanaście godzin. W wyniku pożaru, najstarsza W Europie gotycka światynia uległa częściowemu zniszczeniu.

Czytaj: „Serce Paryża” stanęło w płomieniach  

Pełna treść Apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po pożarze Katedry Notre-Dame w Paryżu

„Ludzie na całym świecie z przerażeniem obserwowali zatrważający obraz płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu.

Przez wiele godzin ważyły się losy serca Paryża, serca Francji i serca Europy. Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra, zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie. Dziś jednoczy także nas, Polaków, inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre-Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości.

Zwracam się więc najpierw do wszystkich Polaków z apelem o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska, począwszy od Wielkiej Środy.

Zwracam się również do wszystkich ochrzczonych, zwłaszcza do tych, którzy w ostatnich latach zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu, aby na nowo odkryli Chrystusa i stali się Jego odważnymi świadkami.

W paschalnym czasie przechodzenia z Chrystusem ze smutku do radości, z rozpaczy do nadziei, ze śmierci do życia, z serca błogosławię,

Stanisaław Gądecki  
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)”

 

źródło: episkopat.pl
oprac.ak

facebook