Dodana: 7 październik 2019 10:46

Zmodyfikowana: 7 październik 2019 10:46

Ogólnopolska zbiórka eksponatów dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W roku obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej gdańskie muzeum rozbudowuje swoją kolekcję. W tej chwili znajduje się tam ponad 50 tys. eksponatów - są to zarówno zakupy, jak i dary, lecz to właśnie przedmioty przekazane przez darczyńców najczęściej posiadają indywidualną, tym cenniejszą dla muzealników, historię. W dniach 10-12 października eksponaty można będzie przekazać także w Białymstoku, za pośrednictwem Książnicy Podlaskiej.

Ilustracja do artykułu pth.jpg

Jeśli zależy Państwu na tym, by historie rodzinne zostały opowiedziane i nie odeszły w zapomnienie, gdańskie muzeum będzie odpowiednim miejscem na nie. Wszystkie przedmioty zostaną otoczone staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu. Akcja potrwa do końca bieżącego roku. Niektóre z darów będą na bieżąco udostępniane na stronie internetowej. Najcenniejsze eksponaty mają szansę znaleźć się na wystawie głównej i wystawach czasowych. Staną się także kanwą publikacji albumowej, w której pracownicy muzeum postarają się najwierniej oddać losy przedmiotów i opowiedzieć historie darczyńców.

W dniach 10-12 października eksponaty można przekazać w Białymstoku. Należy je przynieść do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A) od czwartku do piątku (10-11 października) w godzinach 9.00-18.00 oraz w sobotę (12 października) w godzinach 9.00 – 14.00 (email: zbiorka2019@muzeum1939.pl).

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - link do strony.


(za: IPN/oprac.aa)

facebook