Dodana: 14 styczeń 2019 14:55

Zmodyfikowana: 16 styczeń 2019 09:13

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

W niedzielę, 13 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Paweł Adamowicz został kilkakrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego mężczyznę, mieszkańca Gdańska. Lekarze walczyli o jego życie od wczorajszego wieczora. Informacja o śmierci prezydenta Adamowicza dotarła do mediów w poniedziałek po godz. 14.00. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Funkcję prezydenta Gdańska pełnił od 1998 r.

Ilustracja do artykułu 48c5cec9-17c1-4c20-a657-1d96c865f6d9.jpg

Do ataku nożownika  doszło ok. godz. 20, w czasie odliczania do “Światełka do nieba”. Sprawca prawdopodobnie dostał się na sceną od tyłu, nie zatrzymywany przez ochronę. Prawdopodobnie miał przy sobie dziennikarski identyfikator, co świadczyłoby o tym, że planował ten zamach. Wszedł na scenę z lewej strony, przeszedł w zamieszaniu szybkim krokiem na jej drugi koniec - tam gdzie stał prezydent Gdańska i zadał mu kilka ciosów nożem. Paweł Adamowicz osunął się. Szybko przystąpiono do reanimacji - na miejscu byli ratownicy medyczni, ubezpieczający imprezę WOŚP. Po ok. 15 minutach prezydenta Adamowicza zabrała karetka do szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Prezydent został raniony w serce, przeponę i jamę brzuszną. Otrzymał 41 jednostek krwi, to około 18 litrów. Po operacji o godz. 2.30. w nocy, lekarze określili stan prezydenta jako bardzo ciężki. Na konferencji prasowej w południe lekarz poinformował, że stan Pawła Adamowicza nie zmienił się, a rokowania są niepewne. O jego życie walczył ośmioosobowy zespól wybitnych specjalistów. Po 14.00 pojawiła się informacja o śmierci prezydenta. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Od 1998 r. pełnił funkcję prezydenta Gdańska.

- Z największym bólem przyjąłem informację o śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - powiedział Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki - Łączę się w bólu i modlitwie z rodziną i przyjaciółmi Pana Prezydenta i ze wszystkimi mieszkańcami Gdańska.

Wyrazy współczucia przekazują też politycy, samorządowcy, ludzie kultury, dziennikarze, mieszkańcy całego kraju. Kondolencje po śmierci prezydenta Gdańska spływają też z zagranicy.

Dziś, 14 stycznia o  godz. 17.00 w Katedrze Białostockiej odbędzie się nabożeństwo w intencji zmarłego. Od jutra, 15 stycznia od godz. 12.00 w Pałacyku Gościnnym w Białymstoku oraz w budynku urzędu marszałkowskiego przy ul. Kilińskiego 16 w Białymstoku (dawna Książnica) zostaną wyłożone Księgi Kondolencyjne.

źródło i fot.: pomorskie.eu
oprac.ak

 

 

facebook