Dodana: 27 styczeń 2020 11:34

Zmodyfikowana: 27 styczeń 2020 15:46

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Święto uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie.

Ilustracja do artykułu Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.jpg

W tym roku przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, 20. rocznica uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem (dziś International Holocaust Remembrance Alliance) oraz 15. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Główne światowe obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście rozpoczęły się o 15.30 przed bramą śmierci  byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Jak informowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, bierze w nich udział ok. 200 byłych więźniów obozu z całego świata, delegacje państwowe. Uczestników powitał Andrzej Duda, Prezydent RP. W programie obchodów są wystąpienia Ocalałych z Auschwitz; Ronalda S. Laudera, przedstawiciela  „Filarów Pamięci”; dr Piotra M.A. Cywińskiego, dyr. Miejsca Pamięci Auschwitz. Odmówione zostaną modlitwy ekumeniczne, a także oddany hołd przy pomniku w Birkenau.

Za: http://auschwitz.org/ i https://www.prezydent.pl/

***

27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.

Wojska radzieckie otrzymały bliższe informacje o Auschwitz dopiero po wyzwoleniu Krakowa i w związku z tym nie były w stanie dotrzeć do bram KL Auschwitz przed 27 stycznia 1945 r.

W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie,

W bezpośrednich walkach o wyzwolenie oświęcimskiego obozu macierzystego, obozu w Birkenau i obozu w Monowitz oraz miasta Oświęcim i okolicy, poległo ponad 230 żołnierzy radzieckich, wśród nich dowódca 472 pułku, pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj. W większości spoczywają oni na cmentarzu miejskim w Oświęcimiu.

W obozie macierzystym i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 ciał więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia.

za: http://auschwitz.org/historia/wyzwolenie/wyzwolenie

facebook