Dodana: 5 styczeń 2017 13:10

Zmodyfikowana: 5 styczeń 2017 13:20

Atak zimy. Silny mróz i zamiecie w całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi. Ogłoszono alarm hydrologiczny trzeciego stopnia. Alerty obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. W woj. podlaskim na Suwalszczyźnie także wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Wystąpią zawieje i zamieci śnieżne, spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, z porywami do 65 km/h.

Ilustracja do artykułu IMG_3180.JPG

W naszym regionie temperatura waha się od -13 do -8 stopni C. W ciągu dnia zachmurzy się niebo i będą przelotne opady śniegu. Temperatura będzie wahać się między -12 a -18 stopni C, w nocy między -18 a -16. Lokalnie będą spadki temperatury do -20 stopni. Najzimniej będzie na Suwalszczyźnie, nieco cieplej na południu regionu. 

W ciągu ostatniej dobry straż pożarna w związku z pogodą interweniowała w całym kraju 536 razy - poinformował PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Najwięcej - 412 interwencji - miało związek z wiatrem, pozostałe 124 z opadami deszczu i śniegu - podał.  Jeśli chodzi o łączną liczbę interwencji, najwięcej wyjeżdżali strażacy w centrum Polski - w woj. łódzkim 117, 76 razy w woj. zachodniopomorskim, 68 na Pomorzu i 48 na Warmii i Mazurach" - poinformował.

Strażacy najczęściej wyjeżdżali do połamanych i powalonych drzew, które blokowały drogi, ulice i szlaki kolejowe, oraz po to, by zabezpieczyć uszkodzone elementy konstrukcyjne budynków i reklam. W kilku przypadkach strażaków wzywano do uszkodzonych dachów. W województwach północnych wezwania były związane głównie z tzw. cofką.   

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa publikuje apele: Zima - trudna pora roku. Nie bądź obojetny! Reaguj!

Często uważa się, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia dotyczy tylko osób bezdomnych. Jednakże zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore.  Bywają nimi także osoby, które zasnęły na powietrzu będąc pod wpływam alkoholu. W sezonie zimowym z wychłodzenia umiera średnio około 80 osób. Pamiętajmy, że możemy im pomóc, wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Dlatego, jeżeli posiadamy informacje o osobach, które potrzebują pomocy – dzwońmy!

Nasz telefon może uratować komuś życie.W każdym województwie przygotowane są miejsca, gdzie osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych wszystkich urzędów, zostały umieszczone wykazy placówek świadczących pomoc.  Zostały także uruchomione infolinie, gdzie można uzyskać informacje na temat pomocy.

(na podst. Kurier PAP, IMGW, rcb.gov.pl)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook