„Dzień Jagielloński” w Koszycach
W sobotę 27 września br. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Dni i Noce Jagiellońskie” na królewskim trakcie Kraków – Lublin – Wilno. Tym razem tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem będzie miało miejsce w Koszycach, w województwie małopolskim.
W stolicy tej nieodległej od Krakowa gminy, jakkolwiek położnej przy granicy z województwem świętokrzyskim, uczestnicy spotkania będą mogli odkrywać jej dzieje z czasów, gdy pełniła jeszcze funkcję miasta.
– Miejscowa społeczność słusznie podkreśla rolę regentki Elżbiety Łokietkówny jako inicjatorki miejskiego statusu Koszyc w 1374 r., poświęcając jej m.in. pamiątkową tablicę. Złoty wiek w swojej historii osada ta zawdzięcza również Jagiellonom, na co wskazuje zwłaszcza późniejszy przywilej króla Władysława Jagiełły z 1421 r. Znalazł się w nim zapis o przeniesieniu Koszyc z prawa polskiego na magdeburskie. Ustanawiał on ponadto jarmark na dzień św. Marii Magdaleny, zaczynający się w dzień odpustu parafialnego. Oba powyższe dokumenty prezentowane są w miejscowym muzeum. Naszym najbliższym celem będzie odkrywanie jak osada ta zmieniła się od czasów założyciela dynastii jagiellońskiej do momentu, gdy znalazła się ona poza głównym traktem, w związku z przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy przez Zygmunta III Wazę – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem przewodnik turystyczny po „Szlaku Jagiellońskim” w R.P.
„Dzień Jagielloński” w Koszycach w dniu 27 września br. rozpocznie się o godz. 15 przed Muzeum Ziemi Koszyckiej (ul. Wspólna 11, boczna od Rynku). Impreza ta zaplanowana jest na 2–3 godziny. Oprócz zwiedzających wezmą w niej udział uczestnicy pierwszego w historii szkolenia przewodnickiego na Gminę Koszyce.
– Jej skarbem jest unikatowe na skalę polską, właśnie bo gminne, muzeum. Gromadzone są w nim pamiątki związane z dziejami stołecznych Koszyc, zarówno w ich okresie miejskim, jak i po utracie tych praw, a ponadto z dziejami okolicznych osad. Turystom odwiedzającym dawną synagogę prezentuje je osobiście dyrektor Muzeum Ziemi Koszyckiej. Ofertę tę uzupełnia Fundacja „Via Jagiellonica” proponując grupom zorganizowanym poszerzony program zwiedzania gminy, obejmujący m.in. świątynie w Koszycach (z XVI-wiecznym obrazem męczeństwa św. Stanisława), Książnicach Wielkich (z ołtarzem z warsztatu Wita Stwosza) oraz Przemykowie. Mamy nadzieję, że podczas kursu pozyskamy pierwszych współpracujących z nami przewodników z tego terenu – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, realizującej szkolenie przewodnickie oraz sprawującej patronat nad „Dniami i Nocami Jagiellońskimi”.
Udział w imprezach Fundacji „Via Jagiellonica” jest odpłatny. Mieszkańcy Miast i Gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki (zarówno w Koszycach, Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego), bezpośredni członkowie Organizacji na 40. procentowe, a uczestnicy szkoleń przewodnickich realizować będą przewidziany program bezpłatnie.
Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 przy ul. Skłodowskiej 3/15, tel. (81) 441-11-18.
Plakat Noc Jagiellońska IX KOSZYCE.pdf
dzien jagiellonski wrzesien2014koszyce.pdf
Na zdjęciu: Rynek w Koszycach, niegdyś małopolskim mieście. Fot. Janusz Kopaczek