XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej
6 października 2014 r. w Brukseli odbyło się XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. W obradach uczestniczył Jarosław Dworzański, Marszałek Województwa Podlaskiego, Bogdan Dyjuk, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz Radni Sejmiku pani Daria Krystyna Sapińska i pan Mieczysław Bagiński.
W związku z tym, że było to ostatnie posiedzenie III kadencji Zgromadzenie Ogólnego ZWRP pan Jacek Protas, Prezes Zarządu Związku Województw RP dokonał podsumowania ostatnich czterech lat działalności, podczas których odbyło się 8 posiedzeń, podjęto 55 uchwał oraz przyjęto 9 stanowisk m.in. w sprawie Strategii Rozwoju Transportu 2014 – 2020 i priorytetów Rozwoju Polskich Województw 2014 – 2020. Podczas trwania III kadencji ZWRP podejmował też inicjatywy międzynarodowe m.in. dotyczące pomocy w przeprowadzeniu pilotażowego projektu wdrażania samorządności w obwodzie Donieckim na Ukrainie, czy też nawiązania współpracy z żupaniami chorwackimi, których efektem jest podpisanie przez województwa 5 umów o współpracy bilateralnej i odbywające się corocznie Forum Polsko – Chorwackie.
Obrady ZWRP zdominowały dyskusje związane z negocjacjami programów operacyjnych i stanem przygotowań do wdrażania polityki spójności 2014-2020.
Jak zapewniła pani Hanna Jahns, Członek Gabinetu Johannesa Hahna, Komisarza UE ds. Polityki Regionalnej zmiana na stanowisku Komisarza nie wpłynie na proces negocjacji ponieważ prowadzone są one przez pracowników Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej, a nie samego Komisarza. Podkreśliła, że Komisja Europejska chce aby negocjacje zakończyły się przed wyborami samorządowymi w Polsce, ale na chwilę obecną z 300 programów w Europie opinię Komisji Europejskiej uzyskało 108 programów, a jedynie 3 zostały zatwierdzone do realizacji. Trudna pierwsza runda negocjacji (druga przewidziana jest na 20 października) związana jest z tym, że Komisja Europejska nie chce przyjmować kompromisowych rozwiązań, które nie będą jednocześnie korzystne dla Unii Europejskiej i regionów. Z uwagi na to, że jak podkreśla Komisarz Johannes Hahn, Polska jest w tej chwili traktowana jako przykład modelowy wdrażania polityki spójności na poziomie europejskim, a co za tym idzie ważne jest aby polskie programy były jak najwyższej jakości, co nie zawsze idzie w parze z tempem negocjacji.
Z punktu widzenia Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej największe problemy negocjacyjne dotyczą 1. celu tematycznego (wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji), w ramach którego regiony za duży nacisk kładą na inwestycje infrastrukturalne w tej dziedzinie a za mało na wprowadzanie rozwiązań opracowywanych przez instytucje badawczo-rozwojowe do biznesu. Zdaniem Komisji w regionach jest za dużo inkubatorów przedsiębiorczości oraz instytucji otoczenia biznesu, które nie są efektywnie wykorzystywane.
W ramach 5. i 6. celu tematycznego (Promowanie dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem; Zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami) regiony powinny wykazać większe powiązanie między utylizacją odpadów a środowiskiem naturalnym oraz nie ograniczać się do budowania oczyszczalni ścieków, ale stawiać także na nowe sposoby ochrony środowiska i utylizacji odpadów.
Komisja odniosła się także do zagadnień związanych z bioróżnorodnością i sektorem turystyki, który uważany jest przez Komisarza ds. Polityki Regionalnej za jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Komisja oczekuje od regionów danych potwierdzających, że inwestycje w tym sektorze podnoszące jakość oferty zarówno turystycznej jak i hotelowej przekładają się bezpośrednio na zwiększenie ruchu turystycznego i zmniejszenie bezrobocia.
W ramach 7. celu tematycznego (promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej) zdaniem Komisji najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji nakładów finansowych w skali kraju na drogi i koleje oraz zwiększenie nakładów na tzw. zielony transport.
Podniesiono też temat związany z Programem Rozwoju Polski Wschodniej, który budzi wiele wątpliwości Komisji Europejskiej, a w szczególności kwestię związana z linią demarkacyjną pomiędzy tym programem, a programami regionalnymi.
W obradach XXVIII Zgromadzenie Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej wziął udział pan Janusz Lewandowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, były Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego, pan Marcin Kubiak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, pani Hanna Jahns, Członek Gabinetu Johannesa Hahna, Komisarza UE ds. polityki regionalnej, a także przedstawiciele polskiej delegacji do Komitetu Regionów.
Biuro Regionalne Województwa Podlaskiego