Prezentacja podlaskiej oferty inwestycyjnej podczas Dni Polskich we Flandrii
Z okazji 70 rocznicy wyzwolenia północnej Belgii przez armię generała Stanisława Maczka Ambasada RP w Królestwie Belgii i Instytut Polski w Brukseli we współpracy z 9 miastami i gminami flamandzkimi zorganizowały Dni Polskie we Flandrii. Partnerem Dni Polskich we Flandrii jest także Dom Polski Wschodniej w Brukseli.
Przez ponad miesiąc, na terenie północnej Belgii odbywać się będzie wiele uroczystości upamiętniających i specjalnie przygotowane na okazję wydarzeń kulturalnych, historycznych i gospodarczych.
Bogata historia polsko-flamandzkich stosunków kulturalnych, naukowych i handlowych liczy kilkaset la. Nie sposób mówić o relacjach łączących Polskę i Flandrię bez wspomnienia Pierwszej Dywizji Pancernej, która dowodzona przez generała Stanisława Maczka.
Pierwsza Dywizja Pancerna została sformowana w 1942 roku w Szkocji na rozkaz generała Władysława Sikorskiego. W sierpniu 1944 roku Dywizja liczyła około 16 tysięcy żołnierzy i 300 czołgów. Pod dowództwem generała brygady Stanisława Maczka została przerzucona do Normandii i jako forpoczta armii alianckich brała udział w walkach w północnej Francji, Belgii, Holandii oraz w samych Niemczech.
Dywizja wsławiła się między innymi w ciężkiej bitwie pod Falaise, która otworzyła aliantom drogę do Paryża. 6 września 1944 roku żołnierze Dywizji przekroczyli granicę belgijską w Abele i Westouter, a przez następne 16 dni wyparli siły okupanta z wielu miast i gmin Flandrii – kolejno Ieper, Roeselare, Tielt, Aalter, Gandawy, Lokeren, Sint-Niklaas i Beveren. Po wyzwoleniu Zeeuws-Vlaanderen, z początkiem września, polscy żołnierze ponownie przekroczyli granicę, wyzwalając Rijkevorsel, Beerse, Merksplas i Baarle-Hertog.
W sierpniu 1944 roku Dywizja liczyła około 16 tysięcy żołnierzy i 300 czołgów. Brała udział w wyzwoleniu północnej Francji, Belgii, Holandii oraz Niemiec. Wsławiła się między innymi w ciężkiej bitwie pod Falaise, która otworzyła Aliantom drogę do Paryża. 6 września żołnierze Dywizji przekroczyli granicę belgijską w Abele i Westouter, a przez następne 16 dni wyzwolili wiele miast i gmin Flandrii – kolejno Ieper, Roeselare, Tielt, Aalter, Gandawę, Lokeren, Sint-Niklaas i Beveren. Po wyzwoleniu Zeeuws-Vlaanderen, z początkiem września, polscy żołnierze ponownie przekroczyli granicę, wyzwalając Rijkevorsel, Beerse, Merksplas i Baarle-Hertog.
6 września w ramach Dni Polskich we Flandrii w Ieper 6 września odbędą się uroczystości upamiętniające Pierwszą Dywizję Pancerną, w tym msza w miejskiej katedrze oraz apel poległych. Ieper, szerzej znane pod francuską nazwą Ypres, to symboliczne miejsce, w którym rozegrały się także jedne z najbardziej krwawych bitew I wojny światowej i po raz pierwszy na większą skalę użyto gazu musztardowego, od nazwy miasta zwanego iperytem.
Współczesną Polskę i możliwości jej gospodarki dzień wcześniej przybliżyli w Ieper lokalnym biznesmenom przedstawiciele Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji polskiej ambasady oraz Dom Polski Wschodniej w Brukseli, który specjalnie na tę okazję zaprosił przedstawiciela Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych, który przedstawił zebranym ofertę inwestycyjną pięciu polskich wschodnich województw. Podczas spotkania uczestnicy mogli też zapoznać się z szeregiem materiałów promujących gospodarkę i potencjał województw wchodzących w skład Domu Polski Wschodniej w Brukseli.
We wrześniu 2014 r., oprócz oficjalnych uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed 70 lat, mieszkańcy Flandrii będą mogli wziąć udział w pokazach współczesnych polskich filmów, między innymi „Idy”, „Wałęsy. Człowieka z nadziei”, „Sylwestra” i „Latającej Maszyny” oraz dokumentów poświęconych wyzwoleniu. Będzie można posłuchać muzyki w wykonaniu polskich artystów - laureata Konkursu Królowej Elżbiety Mateusza Borowiaka, zespołu Janusz Prusinowski Trio i organisty Przemysława Kapituły.
Dni Polskie we Flandrii zakończą się 28 września na polskim cmentarzu w Lommel, uroczystościami z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W nekropolii pochowanych jest 257 żołnierzy z I Dywizji Pancernej, poległych w walkach z Niemcami.
Szczegółowy kalendarz wydarzeń Dni Polski we Flandrii dostępny jest na stronie: www.culturepolonaise.eu.