Dodana: 1 sierpień 2019 08:53

Zmodyfikowana: 2 sierpień 2019 10:30

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 i trwało 63 dni, aż do kapitulacji, która nastąpiła 3 października 1944 roku. Dzisiaj, w 75. rocznicę rozpoczęcia walk w całej Polsce odbywają się uroczystości mające uczcić bohaterski zryw mieszkańców stolicy.

Ilustracja do artykułu 1024px-Powstanie_Warszawskie_Patrol_Agatona.jpg

W Białymstoku główne uroczystości rozpoczną się o 17.00 przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. O tej samej porze – czyli w Godzinę „W” na terenie całego województwa rozlegnie się dźwięk syren upamiętniający wybuch Powstania Warszawskiego.
O 19.00 na Rynku Kościuszki zaplanowano koncert "Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy".
Przed białostocką publicznością zaprezentuje się Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Będzie można usłyszeć i wspólnie zaśpiewać utwory z ostatniej płyty zespołu "Płyń Wisełko” (2018).
Centralne uroczystości upamietniające wybuch powstania rozpoczęły się wczoraj w Warszawie od przemówienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Dzisiaj w stolicy kraju od rana odbywają się liczne uroczystości i wydarzenia przypominające wydarzenia sprzed 75 lat.

*** 

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

 

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Ogromne straty poniosła ludność cywilna - według różnych szacunków w trakcie walk powstańczych zginęło od 150 tys. do 200 tys. mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

 

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.

 

Niezmienna pozostaje jednak ocena bohaterskiego zrywu w większości bardzo młodych powstańców stolicy.

 

oprac.ak
fot. wikipedia.pl 

facebook