Dodana: 10 listopad 2016 12:15

Zmodyfikowana: 10 listopad 2016 12:15

150 europejskich regionów apeluje o jedność, stabilność i solidarność w Europie

W przyjętej podczas 44. Zgromadzenia Ogólnego CPMR Deklaracji końcowej ponad 150 regionów apeluje o jedność, stabilność i solidarność w Europie, a także zdecydowanie opowiada się za kontynuacją polityki spójności i wsparcia funduszy europejskich po 2020 roku.

Ilustracja do artykułu DSC_0070.JPG

Tegoroczne Zgromadzenie Ogólne Konferencji Peryferyjnych Regionów Nadmorskich (CPMR), w którym wziął udział Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, odbywało się w atmosferze wyzwań. Rok 2016 ma znaczenie szczególne – to czas długoterminowej refleksji na temat przyszłości Unii Europejskiej, a zarazem początek dyskusji dotyczącej budżetu i polityki europejskiej po roku 2020. Podczas trzech dni debat przedstawiciele regionów peryferyjnych wypracowali wspólną Deklarację końcową, która dotyczy najistotniejszych kwestii związanych z aktualną polityką europejską.

W związku z trwającą dyskusją na temat przyszłości Europy, CPMR apeluje do przywódców europejskich o jedność i solidarność. Podzielona Europa miałaby szczególnie niekorzystny wpływ na perspektywę wzrostu i tworzenie nowych miejsc pracy w regionach peryferyjnych. W debacie zabrał głos Marszałek Jerzy Leszczyński, który jako reprezentant regionów Europy Środkowej i Wschodniej stwierdził: „Jasne jest, że Unia Europejska wymaga reform. Jestem jednak głęboko przekonany, że podstawowe zasady, na których opiera się Unia, powinny pozostać niezmienne. Unia Europejska powstała, aby zagwarantować pokój i rozwój gospodarczy na kontynencie. Bezpieczeństwo, stabilność i solidarność to hasła, które nie straciły na aktualności”. Marszałek Leszczyński dodał również „Aby stawić czoła niebezpieczeństwom stojącym przez UE, musimy pracować razem. Odpowiedzią na obecne wyzwania powinna być współpraca, a nie izolacja”.

Zabierając głos w toczącej się obecnie debacie nad przyszłym kształtem polityki spójności i dostępności funduszy unijnych, regiony zrzeszone w CPMR wyraziły poważne zaniepokojenie, iż polityka spójności jest postrzegana przez Komisję i większość państw członkowskich jako nieefektywna linia budżetowa w budżecie unijnym, co nie odzwierciedla jej długofalowych i korzystnych skutków. Regiony peryferyjne oczekują wypracowania szczegółowych propozycji założeń polityki spójności na okres po roku 2020, gdyż odgrywa ona kluczową rolę w rozwoju strategii makroregionalnych. Prezentując stanowisko województwa podlaskiego, Marszałek Leszczyński powiedział: Polityka spójności ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionów europejskich, w szczególności peryferyjnych. Dalsze utrzymywanie jej głównego celu, jakim jest spójność między regionami, jest ważnym elementem europejskiej stabilizacji. Środki europejskie przekładają się na pobudzenie korzystnych zmian w gospodarce województwa podlaskiego oraz na poprawę życia jego mieszkańców. Dzięki interwencji europejskiej polityki regionalnej zrealizowano wiele inwestycji kluczowych dla rozwoju tej części kraju i Europy, które nie byłyby możliwe bez tego wsparcia. Jednak niezwykle istotna jest jego kontynuacja, aby nadal dążyć do zwiększania spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej”.

CPMR zabrał również głos w sprawie europejskiej polityki transportowej, wyrażając ubolewanie, iż wdrożenie Funduszu „Łącząc Europę” (CEF) przyniosło korzyści przede wszystkim 9 priorytetowym korytarzom z pominięciem regionów peryferyjnych. Stowarzyszenie zaapelowało o przyspieszenie prac Komisji Europejskiej nad poprawą połączeń Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) z państwami sąsiednimi. Wypowiadając się w tym kontekście, Marszałek Leszczyński zauważył: Modernizując infrastrukturę, należy brać pod uwagę wyzwania, które przyniesie przyszłość. Sieć transportowa Unii Europejskiej powinna mieć charakter otwarty i łączyć Unię z jej sąsiadami. Jesteśmy obecnie świadkami tworzenia się Nowego Szlaku Jedwabnego, który drogą lądową połączy Chiny z Europą. Jestem przekonany, że jest to wielka szansa nie tylko dla mojego regionu, ale dla całej Europy Wschodniej. Stojąc przed perspektywą znaczącego wzrostu ilości towarów, które będą przewożone przez mój region, uważam, że kwestią o znaczeniu kluczowym jest taka rozbudowa infrastruktury transportowej, która pozwoli na obsłużenie prognozowanego ruchu”. CPMR wezwał również Parlament Europejski do wsparcia wysiłków na rzecz wdrażania CEF w sposób bardziej zrównoważony pod względem geograficznym.

Przyjęta 4 listopada Deklaracja, jako głos regionów peryferyjnych, zostanie przekazana Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu i innym instytucjom europejskim kształtującym polityki unijne.

Pełny tekst Deklaracji końcowej dostępny jest pod adresem: http://www.crpm.org/pub/agenda/3221_en_final_declaration-azores2016_approved.pdf

 

Konferencja Regionów Peryferyjnych i Nadmorskich CPMR to stowarzyszenie, które zrzesza 160 regionów z Unii Europejskiej i spoza niej. Regiony te łącznie reprezentują ponad 200 milionów mieszkańców. CPMR działa na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju Europy. Stowarzyszenie działa jako think tank i organizacja lobbingowa, która skupia się na spójności terytorialnej, dostępności transportowej i polityce morskiej.

Więcej informacji na temat działalności CPMR można znaleźć na stronie internetowej http://www.crpm.org/ i na portalach społecznościowych https://twitter.com/CPMR_Europe oraz https://www.facebook.com/CPMR-Conference-of-peripheral-maritime-regions-140297939374327

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook