Dodana: 30 maj 2016 11:11

Zmodyfikowana: 30 maj 2016 12:01

Chrońmy od zapomnienia Drewniany Białystok

Wkrótce rusza akcja „Białystok z drewna”. To cykl warsztatów poświęconych historii drewnianych domów naszego miasta, który odbędzie się już po raz drugi. Oprócz warsztatów, organizatorzy chcą również zebrać wspomnienia i opowieści mieszkańców drewnianego Białegostoku.

Ilustracja do artykułu DSC_0143w.jpg

- Na naszych oczach zanikają mieszczańskie, drewniane domy, które są wypierane przez wielkogabarytowe, nowoczesne budownictwo. Dzielnice Białegostoku ogarnia ogólnobudowlany chaos i walka o grunt pod nowe inwestycje. W praktyce zanika historyczno-kulturowy charakter miejsca. Domy pradziadków i dziadków zostają zdewastowane, przez co miasto traci nieodwracalnie część swojej tożsamości i historii. Z unikatowej, drewnianej zabudowy Białegostoku zostało niewiele, a to co pozostało wymaga udokumentowania i zachowania dla potomności…- podkreślają koordynatorzy
- Poszukujemy osób, które chciałyby podzielić się z nami historią swojego domu i swojej rodziny – opowieści te pojawią się na naszym blogu, tworząc unikalny zapis codziennego życia mieszkańców świata, który już zanika w naszym mieście -dodają 

„Białystok z drewna” to przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich.
-Projekt powstał w zeszłym roku, jako jedno z działań realizowanych w ramach programu „Wolontariat dla kultury”, prowadzonego przez białostockie instytucje kultury – podkreśla jedna z koordynatorów projektu Sylwia Dec -  Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem mieszkańców naszego miasta, więc w tym roku zdecydowaliśmy się na kontynuację. Temat architektury drewnianej jest tematem ważnym dla naszego miasta, jak też i dla każdego z nas – większość naszego zespołu mieszkała w starym domu, spędzała tam wakacje bądź pamięta dawną zabudowę swojej dzielnicy. Łączy nas sentyment do drewnianego, dawnego Białegostoku, stąd też pomysł na projekt.


Tegoroczna edycja odbędzie się w czerwcu 
Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy: bialystokzdrewna@gmail.com , lub na numery telefonów: 570 131 813 i 695 972 523 (koordynatorzy projektu).


https://bialystokzdrewna.wordpress.com

https://www.facebook.com/bialystokzdrewna/

https://www.instagram.com/bialystokzdrewna/

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook