Dodana: 2 marzec 2015 14:16

Zmodyfikowana: 2 marzec 2015 14:16

Kontrabanda w żelbetowym przęśle mostu

Transport ponad 185 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o wartości ponad 2 milionów złotych przechwycili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska. Kontrabanda ukryta była we wnętrzu 20-tonowego przęsła mostu, który przewożony był z Moskwy do Polski.

Ilustracja do artykułu Sluzba_Celna_02.03.15.03.jpg

Funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska zatrzymali do kontroli polską ciężarówkę. Z dokumentów przedstawionych przez 33-letniego białoruskiego kierowcę scanii wynikało, że w naczepie przewożone jest z Rosji do Polski żelbetowe przęsło mostu. Funkcjonariusze postanowili dokładnie sprawdzić przewożony towar i skierowali pojazd do prześwietlenia promieniami RTG.

Obraz rentgenowski znajdującego się w naczepie przęsła nie pozostawiał wątpliwości – w jego wnętrzu ukryta była tytoniowa kontrabanda. Aby wydobyć papierosy z 20-tonowej konstrukcji niezbędne było użycie specjalistycznego dźwigu, z pomocą którego możliwy był rozładunek.
W sumie w osłoniętych styropianem i drewnianymi płytami otworach żelbetowego przęsła funkcjonariusze Służby Celnej znaleźli ponad 185 tysięcy paczek białoruskich papierosów. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ponad 2 miliony złotych.

Podlascy celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę. Aktualnie trwają ustalenia skąd dokładnie pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. Za przemyt tak dużej ilości papierosów zatrzymanemu Białorusinowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Źródło: Mariusz Sitniczuk
Izba Celna w Białymstoku

facebook