Dodana: 5 luty 2020 19:06

Zmodyfikowana: 5 luty 2020 20:48

Samorząd wspiera, region się zmienia – spotkanie samorządowców w Stawiskach

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego w nowej perspektywie finansowej oraz zrealizowane w ostatnim czasie w Stawiskach inwestycje przy wsparciu funduszy przekazanych przez samorząd województwa były wiodącymi tematami środowego (05.02) spotkania w Stawiskach. Udział wzięli w nim marszałek Artur Kosicki wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem.

Ilustracja do artykułu Spotkanie samorządowców w Stawiskach-11.jpg

 

Towarzyszyli im: poseł Kazimierz Gwiazdowski, radni wojewódzcy: Wanda Mieczkowska i Wojciech Sekściński, a także samorządowcy powiatu kolneńskiego.

- W gminie Stawiski działo się w ciągu ostatniego czasu bardzo dużo, a to dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego – rozpoczęła spotkanie jego gospodyni Agnieszka Rutkowska, burmistrz Stawisk.

Wsparcie, z którego skorzystała gmina to m.in. dofinansowanie w wysokości ponad 6 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Stawiskach, która nie była modernizowana przez ostatnie 24 lata.

­- Otrzymaliśmy dofinansowanie na odnawialne źródła energii, a także dotację w wysokości ponad 2 mln zł na realizację tzw. miękkich projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) zbudowaliśmy place zabaw, a także, po 30 latach czekania udało się zrewitalizować park w Stawiskach, dzięki dotacji z RPOWP – wymieniała osiągnięcia gminy Agnieszka Rutkowska.

Marszałek Artur Kosicki zapowiedział podczas spotkania konsultacje dotyczące nowego RPOWP w perspektywie 2021 -2027 .
- Chcemy rozmawiać z samorządami o tym jakie są potrzeby i oczekiwania mieszkańców.
W regionie będą też szkolenia dotyczące wypełniania wniosków o dofinansowanie unijne, tak aby błędy formalne nie blokowały dostępu do środków unijnych – podkreślił marszałek.

Poruszył też kwestie inwestycji drogowych.
- Wiemy, że są z tym problemy i spróbujemy wygospodarować część środków na sfinansowanie wkładów własnych na budowę dróg dofinansowywanych z Funduszu Dróg Samorządowych - zaznaczył Artur Kosicki.
Marszałek Olbryś podkreślał potrzebę organizowania spotkań podobnych do tego w Stawiskach .
- To daje lepszą komunikację, co skutkuje tym, że będziemy mogli zrobić więcej i sprawniej – powiedział wicemarszałek.
Zachęcał też do współdziałania pomiędzy powiatami, poszukiwania możliwości finansowania inwestycji ze środków centralnych

ak, ms/ red. mp

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook