Dodana: 12 luty 2004 10:26

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2020 12:11

Powiat Zambrowski

Herb powiatu zambrowskiego    Starosta Zambrowski – Stanisław Władysław Ożlański

    Starostwo Powiatowe w Zambrowie

    ul. Fabryczna 3, 18-300 Zambrów

    tel. 86 271 24 18, fax: 86 271 20 92

    e-mail: sekretariat@st.zambrow.wrotapodlasia.pl

    link do strony internetowej starostwa

Powiat zambrowski jest położony w południowo-zachodniej części Województwa Podlaskiego. Na mapie Polski pojawił się w obecnej formie w wyniku ostatniej reformy administracyjnej. W skład Powiatu Zambrowskiego wchodzi 5 gmin, na które składają się 162 wsie, osady i kolonie.  Liczba mieszkańców powiatu wynosi ok. 44 tys.

Widok Szumowa z lotu ptaka. Na pierwszym planie  stawy 

Powiat zambrowski to przede wszystkim silnie rozwinięte rolnictwo. Duże kompleksy naturalnych użytków zielonych są podstawą rozwoju hodowli bydła mlecznego. Wiele gospodarstw produkuje mleko o najwyższych parametrach jakościowych. Wyroby firmy mleczarskiej Mlakpol - Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Zambrowie, są znane i poszukiwane przez konsumentów w całym kraju. Mlekpol, skupuje i przetwarzaja prawie 28,5 % globalnego skupu mleka w kraju. Równie dynamicznie rozwija się produkcja trzody chlewnej. Rozwija się przetwórstwo rolnospożywcze.
 
Polityka zrównoważonego rozwoju gospodarczego prowadzona przez samorządy gminne i samorząd powiatowy pozwala na stymulowanie tendencji rozwojowych powiatu z jednoczesnym zachowaniem najcenniejszych wartości przyrodniczych.
 
Przez teren Powiatu Zambrowskiego przebiega gazociąg tranzytowy Jamał-Europa Zachodnia wraz z tłocznią zlokalizowaną w okolicach Zambrowa. Na terenie powiatu występują znaczne pokłady dobrej jakości kruszywa budowlanego, dostarczanego m.in. na place budów aglomeracji warszawskiej. 

 

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Miasto Zambrów: Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie; Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie z nowoczesnym kinem, galerią sztuki „Labirynt”, Pływalnia Miejska „Delfin”, Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie oraz tereny rekreacyjne nad zalewem miejskim: plaża miejska, pomost z wypożyczalnią kajaków i rowerków wodnych, molo, siłownia na świeżym powietrzu i plac zabaw.
  • Gmina Zambrów: Kościół parafialny pod wezwaniem MB Częstochowskiej, drewniany, z 1776 roku w Tabędzu oraz Dwór w Łosiach-Dołęgach.
  • Gmina Rutki: Zabytkowy kościół murowany z 2 połowy XVI w. (przebudowany). W ołtarzu głównym jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w. Przy kościele dość oryginalna zabytkowa dzwonnica – brama, Zabytkowy cmentarz parafialny w Rutkach-Kossakach, pomnik powstańców z 1863 r. w Mężeninie, mogiła mieszkańców wsi Rutki, Dębniki i Ożary zamordowanych przez Niemców w Mężeninie, mogiła poległego żołnierza polskiego w Kalinówce-Basie oraz Wydmy nad Narwią w Grądach-Woniecko.
  • Gmina Kołaki Kościelne: Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Kołakach Kościelnych, Mogiła marynarzy z 1920 r. na cmentarzu parafialnym w Kołakach Kościelnych, Pomnik pacyfikacji mieszkańców w miejscowości Czarnowo-Undy z 1944 roku, Mogiła poległych marynarzy z II Batalionu Pułku Morskiego we Wróblach-Arciszewo z 1920 roku, Mogiła zbiorowa ludności żydowskiej z 1941 roku w Gosiach Małych, Mogiła zbiorowa żołnierzy poległych 3.VIII.1920 r. w walce z Bolszewikami w miejscowości Sanie Dąb oraz Izba Pamięci Przemysława Gosiewskiego Wiceprezesa Rady Ministrów.
  • Gmina Szumowo: kościół klasycystyczny w Szumowie pw. Nawiedzenia NMP, drewniana synagoga pochodząca z około 1933r., dwa pomniki przy drewnianej synagodze, tereny rekreacyjne ,,mini skansen’’, cmentarz parafialny w Szumowie, na którym znajduje się pomnik żołnierzy, którzy polegli w 1920 i 1939 roku, Miejsce Pamięci Narodowej w Głęboczu Wielkim – pomnik poświęcony pamięci zbiorowego mordu dokonanego przez hitlerowców na ludności żydowskiej, pomnik upamiętniający żołnierzy, którzy zginęli w walce z niemieckim okupantem w 1939 roku w Łętownicy, pomnik poświęcony tym, którzy polegli w walce o wyzwolenie społeczne i narodowe w Srebrnej, mogiła żołnierzy ochotników 201-go Pułku Piechoty, w której są pochowani polscy żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r. w Paproci Dużej, rzymskokatolicki kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Paproci Dużej oraz Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Paproci Dużej.

Szpital w Zambrowie widziany z lotu ptaka. Na drugim planie miasto Zambrów

źródło/fot.: Starostwo Powiatowe w Zambrowie

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook