Dodana: 2 lipiec 2019 10:08

Zmodyfikowana: 2 lipiec 2019 10:08

XXVI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym za nami

Podczas dwudniowego (29-30 czerwca) święta podlaskiego rolnictwa zaprezentowało się kilkuset wystawców krajowych i zagranicznych, producentów zwierząt hodowlanych, jak i sprzętu rolniczego. W wydarzeniu wzięło udział tysiące zwiedzających, w tym rolnicy i hodowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy. Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowali Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, oraz Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa.

Ilustracja do artykułu XXVI Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie-83.jpg

Szepietowo co roku przyciąga kilkuset przedstawicieli agrobiznesu oraz tysiące chętnych, by poznać liderów hodowli oraz producentów sprzętu rolniczego. W wydarzeniu uczestniczą tez liczni przedstawiciele władz centralnych i regionalnych, liczni samorządowcy oraz pracownicy instytucji i organizacji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.

- Wszystkim nam zależy na rozwoju polskiego rolnictwa. Minister Ardanowski i całe ministerstwo rolnictwa wkłada wiele wysiłku, by wsłuchiwać się w głos rolników. Przykładem jest ubiegłoroczne, rekordowe wsparcie finansowe na przeciwdziałanie skutkom suszy czy fundusz stabilizacyjny dla producentów jabłek – powiedział na rozpoczęcie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Tadeusz Romańczuk. – Cieszymy się, że wiele organizacji stowarzyszeniowych z całego kraju bierze udział w pracach tzw. porozumienia rolniczego. To istotna rzecz, by wspólnie działać na rzecz polskiego rolnictwa.

Rolnictwo oczkiem w głowie

- Ta wystawa jest dumą podlaskich rolników, gdzie możemy pochwalić się siłą naszych gospodarstw w rozwoju technologicznym, który kroczy na równi z branżą IT. Właśnie w rolnictwie ten postęp jest najbardziej widoczny – powiedział podczas otwarcia wicemarszałek Stanisław Derehajło. Nawiązał również do zmian w prawie (brak podatków dla młodych do 26 roku życia, tzw. „mały ZUS”), na których może skorzystać całe rolnictwo. - Myślę, że te rozwiązania będą wzmacniały dochody rolników czy firm działających na rzecz rolnictwa . Dają też jednak nadzieję, że nasze dzieci nie będą wyjeżdżały za granicę – kontynuował.

Podkreślił także, iż Zarząd Województwa Podlaskiego w strategii rozwoju województwa podkreśla szczególną rolę dla rozwoju obszarów wiejskich oraz samego rolnictwa, przeciwdziałaniu skutkom klimatycznym oraz rozwoju usług rolniczych i wsparcia dla organizacji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

- Mam nadzieję, że ta wystawa przyniesie nam wiele inspiracji i pomoże rozwiązać wiele wyzwań, przed którymi stoi podlaskie rolnictwo – zakończył.

Wystawy, targi, doradztwo

Tegoroczne wydarzenie w Szepietowie miało kilka odsłon. Po raz dwudziesty szósty odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Dni z Doradztwem Rolniczym. Zwiedzający mogli również uczestniczyć po raz siódmy w Ogólnopolskiej Wystawie Królików Rasowych. Kilka dni przed wystawą ruszyła także VI edycja Podlaskiej Szkoły Młodych Hodowców, którzy mogli zaprezentować się razem ze swoimi „pupilami” na wystawie głównej.

Podczas wystawy można było podziwiać najpiękniejsze okazy: bydła ras mlecznych  i mięsnych, koni owiec, drobiu i królików oraz kóz wśród nich m.in. około 200 krów i jałowic różnych ras oraz ponad 500 sztuk królików. Na zakończenie najlepsze okazy krów i jałowic uzyskały tytuły superczempionów, czempionów i wiceczempionów.

W sumie na powierzchni kilkunastu hektarów Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie swoją ofertę zaprezentowało blisko 400 wystawców zwierząt oraz producentów sprzętu rolniczego.

mn

 

Zobacz też fotorelację: Wystawy zwierząt i sprzętu rolniczego w Szepietowie 

facebook