XII Regionalna Wystawa Koni Hodowlanych w Drohiczynie za nami
Kilkudziesięciu hodowców, setki zwiedzających, a przede wszystkim piękne okazy zwierząt, jakie można było podziwiać – to obraz kolejnej wystawy koni hodowlanych w Drohiczynie. W wydarzeniu wzięli udział Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
Polową Mszą Świętą odprawioną nad Bugiem, u podnóża Góry Zamkowej, rozpoczęły się obchody kolejnej edycji wystawy koni hodowlanych w Drohiczynie. Padający deszcz nie zniechęcił uczestników, którzy tłumnie stawili się na wydarzeniu, by podziwiać najpiękniejsze konie z regionu.
- Chciałbym podziękować za zaproszenie na dzisiejszą wystawę. Jestem pod wrażeniem tego urokliwego miejsca. Hodowcom koni gratuluje pięknych koni, życzę dobrych ocen podczas konkursu, a Państwu wspanialej zabawy – powiedział na rozpoczęciu Marek Malinowski. Podkreślił także, iż Podlaskie słynie z hodowli i pokazów koni wspominając choćby o wystawie w Dąbrowie Białostockiej, która odbyła się tydzień wcześniej czy cyklicznym imprezom organizowanym przez władze rodzinnej Turośni Kościelnej.
Wicemarszałek Stanisław Derehajło zwrócił z kolei uwagę na znaczenie promocyjne tego typu wydarzeń.
- Spotkałem się dziś z opinią turystów z Warszawy, którzy podkreślili, iż zarówno miejsce, jak i sama wystawa oraz możliwość obcowania z tak pięknymi końmi może być bardzo ciekawą atrakcją dla wielu turystów – powiedział. – To może być ciekawy kierunek promocji – podsumował.
Po oficjalnym otwarciu rozpoczęły się prezentacje i oceny zwierząt. Do pokazu zgłoszono 27 koni. Właściciele zaprezentowali 24 spośród nich, w kategoriach: klaczy jedno- i dwurocznych oraz ogierów starszych.
Organizatorami wystawy były Miasto i Gmina Drohiczyn, Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach oraz Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku.
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego był jednym ze sponsorów wystawy.
***
Drohiczyn wraz z okolicami słynie z wieloletniej tradycji hodowli koni, a także jako miejsce, gdzie można było kupić uprzęże dla koni, a rymarze mogli prezentować swoje wyroby. Kontynuacją tej tradycji stała się wystawa koni, której historia sięga 2009 roku, kiedy odbyła się pierwsza Regionalna Wystawa Klaczy Hodowlanych ze Źrebiętami. W ciągu kilku kolejnych lat jej zakres został rozszerzony także o pokazy ogierów.
Marcin Nawrocki
fot. Marcin Nawrocki