Pierwsze posiedzenie Podlaskiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbyło się we wtorek (18 czerwca br.) posiedzenie nowego w Podlaskiem zespołu ds. PDO. Powołania do tego gremium wręczył Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
W skład zespołu weszli naukowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji zajmujących się podlaskim rolnictwem.
- Cieszę się, że mogłem Wam wręczyć powołania, życzę ciekawej dyskusji i liczę na Wasz rozsądny głos i opinie w sprawie rozwoju podlaskiego rolnictwa – mówił uczestnikom spotkania wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Podczas spotkania, któremu przewodniczył dr Bronisław Puczel, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian (SDOO) w Krzyżewie – Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBOR), członkowie nowo utworzonego gremium omówili aktualną sytuację doświadczeń PDO w Podlaskiem i ustalili część działań na 2019-2020 r. Podczas dyskusji poruszyli m.in. : temat wartości gospodarczej odmian zbóż ozimych zarejestrowanych w 2019 r.; znaczenie odmian na podstawie udziału w kwalifikacji polowej a także ustalili liczbę i lokalizację doświadczeń PDO w Podlaskiem na najbliższy rok. Wybrali także prezydium zespołu, w skład którego na najbliższe pięć lat weszli:
- dr Bronisław Puczel, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian (SDOO) w Krzyżewie – przewodniczący;
- Wojciech Mojkowski – dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie - wiceprzewodniczący;
- Andrzej Pleszuk – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – wiceprzewodniczący.
Podlaski Zespół PDO jest organem doradczym i opiniodawczym w sprawach realizacji Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Do jego zadań należy m.in.: określanie kierunków rozwoju PDO w województwie, współudział w tworzeniu oraz zatwierdzanie wojewódzkiego planu badan i doświadczeń PDO oraz ustalanie dooru odmian do tych doświadczen; opiniowanie propozycji dyrektora SDOO dotyczących list odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa.
Obsługę organizacyjną i merytoryczną zespołu zapewnia SDOO w Krzyżewie.
aut. i fot. art