Dodana: 27 marzec 2020 11:22

Zmodyfikowana: 27 marzec 2020 11:22

Innowacyjne maszyny rolnicze z Podlasia

Dwa nowoczesne pojazdy niezbędne do pracy w gospodarstwie rolnym to produkty podlaskiego przedsiębiorstwa z Czarnej Białostockiej, które właśnie zostały wprowadzone na międzynarodowy rynek maszyn rolniczych.

Ilustracja do artykułu ZEUS-testy1.jpg

Producent maszyn rolniczych, firma Cynkomet z Czarnej Białostockiej, wprowadził na rynek dwa nowe modele maszyn – rozrzutnik N-114 ZEUS i wywrotkę trójstronną T-117/2.

 

Jak poinformował Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu obydwa urządzenia powstały w Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy, sfinansowanym ze środków unijnych. Maszyny miały zostać zaprezentowane podczas  targów Agrotech w Kielcach. Zostały one jednak odwołane z powodu epidemii koronawirusa. 

 

Przy konstrukcji maszyn wykorzystano najnowsze numeryczne techniki obliczeniowe, uwzględniające obciążenia podczas eksploatacji maszyny.

 

Jedną z tych maszyn jest rozrzutnik obornika, o ładowności 14 ton. Jak dodał prezes Cynkometu niewątpliwą zaletą konstrukcji jednoosiowej i użytego rozmiaru kół jest zwiększona manewrowość rozrzutnika oraz zmniejszone opory toczenia.

 

Za zatrzymanie maszyny odpowiada homologowany układ hamulcowy firmy Haldex. Skrzynia ładunkowa jest wykonana w konstrukcji „leja” ze stali o zwiększonej wytrzymałości oraz wzmocniona wspornikami wraz z profilem brzegowym. Za napęd podłogowy odpowiadają dwie umieszczone symetrycznie, zasilane hydraulicznie przekładnie boczne napędzające jednorzędowy przenośnik łańcuchowy z możliwością bezstopniowej regulacji prędkości przesuwu z wymiennymi listwami.

 

Jak we wszystkich wyrobach Cynkometu, cała konstrukcja rozrzutnika zabezpieczona jest w technologii cynkowania ogniowego, co w znacznym stopniu wydłuża żywotność „ZEUSA”. 

 

Przy projektowaniu maszyny wykorzystano najnowsze numeryczne techniki obliczeniowe (Metoda Elementów Skończonych). Wszystkie elementy konstrukcyjne rozrzutnika zostały przeliczone symulacyjnie za pomocą MES z uwzględnieniem zróżnicowanych obciążeń mogących występować w czasie jej eksploatacji.

 

Jak podkreślił prezes, takie podejście projektowe, w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem i know-how zdobytym przez naszą kadrę konstruktorów przy projektowaniu poprzednich modeli rozrzutników daje gwarancje jakości i niezawodności „ZEUSA”.

 

Druga nowość to przyczepa rolnicza - wywrotka trójstronna o ładowności 5,5 tony. Jej projekt powstał na podstawie sprawdzonej, dopracowanej technologii w połączeniu z w/w nowoczesnymi technikami obliczeniowymi, pomagającymi zoptymalizować i odciążyć konstrukcję.

 

Przyczepa została wyposażona w jedną oś renomowanej firmy ADR, co przy niewielkich gabarytach sprawia, że jest ona bardzo zwrotna i sprawdza się w sadownictwie lub w parkach. Wysoką sprawność oraz bezpieczeństwo w trakcie hamowania zapewnia dwuprzewodowa, pneumatyczna instalacja hamulcowa firmy HALDEX, ciesząca się popularnością wśród największych producentów naczep i przyczep drogowych. 

 

- Elementy konstrukcyjne takie, jak rama dolna i górna oraz burty i nadstawy zabezpieczone są powłoką ochronną w technologii cynkowania ogniowego – mówił prezes firmy -  Powłoka cynkowa na wszystkich elementach konstrukcyjnych jest niekwestionowaną innowacją, zapewnia wysoką odporność korozyjną przez wiele lat bez potrzeby konserwacji i nakładania dodatkowych powłok lakierniczych. Szczególną nowością jest całkowicie ocynkowana rama górna – dotychczas w naszej firmie te elementy wywrotek były zabezpieczane poprzez śrutowanie i malowane natryskowe.

 

Źródło/Fot.: Przedsiębiorstwo Cynkomet

oprac. Cezary Rutkowski

facebook