Dodana: 7 wrzesień 2019 21:12

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2019 09:25

Dożynki diecezji drohiczyńskiej w Wyszkach

Po raz pierwszy w historii drohiczyńskiej diecezji doroczne Święto Plonów obyło się w Wyszkach (w sobotę 7 sierpnia). Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, parafie przygotowały ponad 60 wieńców, a Koła Gospodyń Wiejskich poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania. Zarząd województwa reprezentowali wicemarszałek Stanisław Derehajło i członek zarządu – Marek Malinowski.

Ilustracja do artykułu Dożynki w Wyszkach-7.jpg

Uroczystą mszę dożynkową w plenerze na placu przy kościele w Wyszkach celebrował nowy biskup drohiczyński Piotr Henryk Sawczuk.

Zwrócić się ku świętym

Bp Sawczuk przypomniał, że choć sytuacja rolników nie jest najradośniejsza, to o ich znaczeniu w społeczeństwie świadczy choćby fakt przybycia na Święto Plonów wielu znakomitych gości. I tak na ławkach przed sceną zasiedli przedstawiciele parlamentu RP, administracji rządowej, radni wojewódzcy, przedstawiciele Zarządu Województwa Podlaskiego oraz starostowie, burmistrzowie i wójtowie okolicznych samorządów.

Drohiczyński biskup w homilii przypomniał, że: „chrześcijaństwo nie może być postrzegane jako obraz wiecznej sielanki. Jego symbolem jest krzyż. Wymaga rzeczy trudnych, nawet przekraczających ludzkie możliwości. Nie bez powodu szukając wzoru i siły do kształtowania mężnej, chrześcijańskiej postawy zwracamy się ku świętym, jak choćby do bł. Karoliny Kózkównie, patronce rolników i polskiej wsi. (…) Niech jaśnieje przed nami niezwykły blask jej świętości (…), niech oświeca drogi, po których chodzi dzisiejszy rolnik, niech pomaga wytrwać na Chrystusowej drodze, mimo, że polski rolnik przeszedł wiele i ciągle wiele przechodzi.(…). Nie przyjechaliśmy tu jednak, by biadolić i narzekać, ale by prosić o siłę i dziękować.”

Wieńce i nowele

Symbolicznym podziękowaniem za coroczne plony są wieńce dożynkowe. W tym roku w Wyszkach było ich aż 66. Konkursowa komisja postanowiła nagrodzić trzy oraz trzy kolejne wyróżnić. Główną nagrodę zdobył wieniec przygotowany przez parafię Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, drugie miejsce zdobyła parafia św. Wawrzyńca w Kożuchówku, a trzecie – parafia Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Wyróżnienia powędrowały do parafii Św. Jerzego w Sawicach, parafii Św. Andrzeja Boboli w Wyszkach i parafii Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie.

Święto Plonów miało też akcent literacki. W związku z przypadającym w sobotę dniem Narodowego Czytania na drugiej scenie ustawionej na placu przy strażackiej remizie, fragmenty lektur czytał bp. Piotr Sawczuk, wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i radny wojewódzki Jerzy Leszczyński.

Wszyscy uczestnicy wyszkowskiego spotkania mieli też okazję do spróbowania domowych wyrobów autorstwa pań z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Chętni częstowali się babką ziemniaczaną, domowym smalcem i ogórkami, rybami w przeróżnej postaci, rozmaitymi zupami i ciastami w wielu odsłonach. Panie z KGW zadbały także o oprawę artystyczną, bo na scenie zaprezentowały swoje umiejętności śpiewacze.

Zapraszamy na Dożynki Wojewódzkie – już 14 września 2019 r. - link do artykułu.


art, Dep. Rolnictwa i Obszarów Rybackich

facebook