Dodana: 20 czerwiec 2020 16:07

Zmodyfikowana: 20 czerwiec 2020 16:07

„Dni Pola” w Krzyżewie – wszystko o prawidłowym doborze odmian roślin

Gatunki i odmiany roślin uprawnych, zwiększenie świadomości o ich walorach i doborze, prawidłowa ochrona i pożytki z tego płynące – to główne tematy dwudniowych (18-19.06) warsztatów dla uczniów i nauczycieli szkół rolniczych w Podlaskiem. Spotkanie zorganizowano w ramach „Dni Pola” w Krzyżewie (gm. Sokoły). Jednym z gości wydarzenia był Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Dni Pola-15.jpg

Do Krzyżewa przyjechali studenci, uczniowie i nauczyciele szkół rolniczych. W wydarzeniu wzięło udział wielu ekspertów z dziedziny rolnictwa. Odbyły się prelekcje, dyskusje i spotkania dotyczące m.in. kształcenia młodych rolników, postępu technologicznego, odmian roślin rekomendowanych dla naszego regionu na bieżący rok. Studenci i uczniowie uczestniczący w zajęciach mieli okazję zwiedzić doświadczalne poletka. Odwiedził je także wicemarszałek województwa.

- „Dni Pola” są ważne, bo pokazują, że rośliny trzeba uprawiać bardzo dobrze, dbać o jakość odmian i korzystać z oferty, którą mamy u nas w regionie, czyli oferty z Krzyżewa - mówił Stanisław Derehajło. - Tutejsza Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian, pracując nad potrzebnymi gatunkami roślin, przeprowadza pewne obserwacje, stąd też my nie musimy tego robić i spokojnie możemy pracować na ich doświadczeniu – podkreślał wicemarszałek i jednocześnie rolnik z Bociek.

Tematem przewodnim warsztatów było „Wdrażanie postępu biologicznego i technologicznego na poszczególnych etapach kształcenia rolniczego i rekomendacja odmian do uprawy na teren województwa podlaskiego’’. Przedsięwzięcie miało na celu zwiększenie świadomości młodzieży i rolników na temat gatunków i odmian oraz walorów uprawy roślin, ich pozytywnego wpływu na glebę, przydatności do produkcji wartościowych pasz.

Organizatorami warsztatów byli: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Krzyżewie oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) Województwa Podlaskiego.

Aneta Kursa/ Anna Augustynowicz
fot. Anna Augustynowicz

facebook