Dodana: 11 czerwiec 2017 16:53

Zmodyfikowana: 12 czerwiec 2017 14:29

Zambrów. Obchody Wojewódzkiego Święta Ludowego

W niedzielę, 11 czerwca w Zambrowie odbyły się obchody Wojewódzkiego Święta Ludowego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz krajowych i regionalnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wśród zaproszonych gości m.in. europoseł, były minister rolnictwa i wicepremier Jarosław Kalinowski, poseł na Sejm Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Mieczysław Bagiński, a także wójtowie, starostowie i burmistrzowie z regionu. Gospodarzami uroczystości byli Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Białymstoku i Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski oraz Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Zambrowie Józef Dąbrowski.

Ilustracja do artykułu IMG_5121.JPG

Uroczystości ropoczeły się nabożeństwem w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Po mszy św. uczestnicy obchodów  przeszli na plac Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości. Tam gości przywitał prezes regionalnych struktur PSL Stefan Krajewski.
Podczas wystąpienia przypomniał historię ustanowionego w 1931 r. święta ludowców.
W 1939 władze sanacyjne zakazały publicznych obchodów święta, w czasie których dochodziło do chłopskich wystąpień antyrządowych. W okresie okupacji niemieckiej święto obchodzono było  potajemnie w domach lub lasach gdzie znajdowały się oddziały Btalionów Chłopskich. W PRL, jak podkreślał marszałek Krajewski, władze włączyły się w obchody uroczystości, żeby mieć nad nimi nadzór.
- Obecna władza również próbuje szukać korzeni w ruchcu ludowym, ale my ludowcy nie pozwolimy na to aby Prawo i Sprawiedliwość probowało nam wmówić, że jest kontynuatorem polskiego ruchu ludowego. To my członkowie i sympatycy PSL mamy prawo i obowiązek bronić idei i iśc droga ruchu ludowego – mówił Stefan Krajewski – Ale dzisiejsze święto, to nie tylko święto ludowców. Zapraszaamy do współpracy i wspólnego świętowania różne instytucje,i całą społeczność, bo dziś jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzeba nam jedności i wspólpracy. Właśnie dzięki współpracy udaje nam się wiele zdziałać w samorządzie, zmieniać województwo na lepsze, choć rząd próbuje ograniczać rolę samorządu, poprzez odbieranie kompetencji, zmianie podległości instytucji regionalnych.To nie jest właściwa droga, bo decyzja o tym co najlepsze dla regionu powinna należeć do gospodarza.
Również Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślał, że ograniczanie kompetencji samorządów i odbieranie im zarządu nad istotnymi z punktu widzenia regionu instytucjami jest dla regionów niekorzystne.
-  Nasz samorząd chce współpracować z rządem i w niektórych obszarach to się udaje, ale z drugiej strony ogranicza się kompetencje samorządu – ośrodki doradztwa rolniczego, fundusz ochrony środowiska i  wiele innych instytucji przeszło pod zarząd centralny, a przecież to my samorządowcy, będąc tu na miejscu najlepiej wiemy jak te pieniądze wydać – mówił -
-  My samorządowcy potrafimy pracować i umiejętnie wykorzystywać powierzone nam środki finansowe. A dowodem na to są zachodzące od kilku lat zmiany w naszym województwie. Mamy coraz piękniejsze i przyjazne mieszkańcom miasta, rozwijające się i nowoczesne gospodarstwa wiejskie, firmy, które współpracują z ośrodkami naukowymi. Miliardy złotych, które trafiły tu z funduszy europejskich ale też z naszego budżetu,  przekształciły ten region w każdym obszarze. Musimy pamiętać, że prawie miliard złotych rocznie otrzymują rolnicy  w postaci  różnych dopłat. Jako województwo przekazujemy najwięcej środków na ochrone zdrowia, instytucje kultury, znakomicie ukąłda się nam współpraca z przedsiębiorcami, rozwijamy szkolnictwo.

Marszałek podkreślał też konieczność zacieśniania współpracy z Unią Europejską
-  Nie możemy odwracać się od Wspónoty, bo my jako województwo z  jej pomocy najbardziej korzystamy, choć to wsparcie dla krajów Europy Wschodniej od Zachodu się należy, przede wszystkim przez wzgląd na powojenną historię naszych relacji.



Po przemówieniach zaproszonych gości uhonorowano najbardzie zasłużonych działaczy ruchu ludowego.
Następnie ropoczęła się częśc artystyczna, m.in. występ Orkiestry Dętej i zespołu mażoretek „Arabeska” działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie, a także występy zespołów Laskowianki, Rokietnica i Romans.

Dla najmłodszych przygotowano park rozrywki, a na nieco straszych czekała ludowa grochówka i ogródek gastronomiczny.  




ak/wo

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook