Dodana: 18 luty 2016 11:30

Zmodyfikowana: 18 luty 2016 11:30

Włochy

2 października 2003 roku Województwo Podlaskie podpisało Porozumienie o współpracy z Autonomiczna Prowincja Bolzano. Wybór tego włoskiego regionu nie był przypadkowy, położenie przygraniczne oraz kwestie związane z mniejszościami etnicznymi stały się podwaliną nawiązania tej partnerskiej relacji.

Porozumienie przewiduje m.in.: wspieranie współpracy gospodarczej obu regionów,

wymianę doświadczeń w zakresie turystyki, kultury oraz kształcenia zawodowego oraz wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem samorządów.

Charakterystyka regionu:

Autonomiczna Prowincja Bolzano - to jedna z ośmiu prowincji położonych w Południowym Tyrolu. Każda z prowincji posiada odrębny statut i autonomię. Południowy Tyrol to kraina położona w sercu włoskich Alp, tworząca swoisty pomost pomiędzy Europą Centralną a jej częścią śródziemnomorską. Usytuowanie na szlaku pomiędzy Wiedniem a Genewą, Wenecją i Monachium sprawia, że jest to znaczące miejsce kontaktów handlowych.
Języki urzędowe - włoski i niemiecki.

Gospodarka – jedną z głównych gałęzi gospodarki jest turystyka (wysoko rozwinięta infrastruktura turystyczna). Stymulowanie rozwoju i kontrola tej dziedziny gospodarki, pozostaje wyłączną kompetencją władz Autonomicznej Prowincji Bolzano. Główne ośrodki wypoczynkowe to centrum sportów zimowych Madonna di Campiglio i uzdrowisko Merano.
Prowincja Bolzano jest obszarem przemysłowo-rolniczym. Główne gałęzie przemysłu to metalurgia, produkcja materiałów budowlanych i środków transportu. Bardzo dobrze rozwinięty jest również przemysł drzewny i rolno-spożywczy (uprawa kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, ziemniaków, winorośli, drzew owocowych, hodowla bydła).

Prezydent: Arno Kompatscher

www.provincia.bz.it

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook