Dodana: 5 sierpień 2017 11:58

Zmodyfikowana: 5 sierpień 2017 11:58

Włócznie Jaćwingów zostały rozdane

Podczas uroczystej gali w piątkowy wieczór, 4 sierpnia zostały wręczone coroczne nagrody prezydenta Suwałk Włócznie Jaćwingów. Włócznie są przyznawane osobom i instytucjom, działającym na rzecz miasta Suwałki. W uroczystej gali uczestniczyła Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz.

Ilustracja do artykułu 21.jpg

Sześć statuetek, w tym jedna diamentowało zostało przyznanych osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla Suwałk. Włócznie trafiły do Firmy RESO Europa Service Spółka z o.o., Urszuli Rutkowskiej, dyrektor Przedszkola nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, Bogdana Dojnikowskiego, właściciela Zakładu Wyrobów Metalowych Dojnikowscy, księdza Dawida Banacha, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Suwałkach, Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Kulturalnej „Nie Po Drodze” Krzysztof Rudowicz oraz Profesora Andrzeja Strumiłło. Profesor Strumiłło został uhonorowany Włócznią Jaćwingów z diamentem.

 

Firma RESO Europa Service Spółka z o.o. działa na rynku od 2005 roku. Zajmuje się sprzedażą produktów ubezpieczeniowych i likwidacją szkód. Przez około 12 lat zebrała osiemset milionów przypisu ze sprzedaży polis. W 2016 roku była najprężniej rozwijającą się firmą na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z Reso współpracuje siedem tysięcy pośredników ubezpieczeniowych na terenie całego kraju. Stała się ona potęgą w branży ubezpieczeniowej. Pozyskała i obsłużyła ponad dwa miliony klientów. 

W ekspresowym tempie zdobywała prestiżowe wyróżnienia i nagrody potwierdzające jej rzetelność, zaangażowanie, jakość świadczonych usług. Firma może pochwalić się między innymi I Nagrodą w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości w kategorii Usługi Ubezpieczeniowe oraz Nagrodą Specjalną w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości w kategorii Firma. 

RESO Europa Service jest rozpoznawana także na naszym lokalnym rynku, jako hojny sponsor różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. 

Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach jest to miejsce, które kochają dzieci i rodzice. Uczęszcza do niego około 200 dzieci, placówka jest również przygotowana na przyjęcie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. O tej placówce, jej pedagogach i specjalistach można powiedzieć, że „mają serce i patrzą w serce”. Codzienna ich praca jest ukierunkowana na wychowanków z różnymi problemami rozwojowymi. Atmosfera w jakiej dzieci, podopieczni, wychowankowie przedszkola bawią się, uczą i pracują   jest godna podziwu. Dzięki niebywałej kreatywności pani Urszuli Rutkowskiej  i jej kadry przedszkolaki rozwijają swoje umiejętności i talenty w bogato wyposażonych pracowniach: teatralnej, matematycznej, informatycznej czy Sali Doświadczania Świata. Dzieci chętnie prezentują swoje zdolności na festiwalach, konkursach miejskich i ogólnopolskich.

Nowatorskie działania kadry sprawiają, że placówka ta znacząco wyróżnia się wśród placówek przedszkolnych. Jest to jedno z 30 przedszkoli w województwie podlaskim utytułowanych mianem „Szkoły odkrywców talentów”. W piątek przedszkole zostało uhonorowane Nagrodą Prezydenta Miasta Suwałki.

Zakład Wyrobów Metalowych Dojnikowscy Spółka Jawna z siedzibą w Suwałkach zatrudnia 130 osób i nadal tworzy nowe miejsca pracy. Firma jest obecna na rynku od 30 lat. Sprzedaje swoje produkty w kraju i Europie. Nieustannie rozwija i tak już bogaty park maszynowy. Ciągle udoskonala asortyment swoich wyrobów. Jakość wytwarzanych produktów (konstrukcje hal, rusztowania, ogrodzenia i wiele innych produkowanych dla branży budowlanej) jest bardzo wysoka. Spełnia surowe wymagania norm krajowych i dyrektyw unijnych. Firma otrzymała za swoje produkty wiele wyróżnień, certyfikatów, atestów i świadectw uznania, w tym te najważniejsze - słowa uznania od konsumentów.

Bogdan Dojnikowski jest też filantropem, chętnie włącza się, jako społecznik, fundator, w różne przedsięwzięcia kulturalne, czy też sportowe organizowane dla mieszkańców Suwałk. Za zaangażowanie na rzecz wspierania rozwoju przedsiębiorczości lokalnej, integrację środowisk przedsiębiorców otrzymał liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, w tym Ministra Gospodarki, laur GAZEL BIZNESU 2016 i 2017 oraz wiele innych.

Ks. Dawid Banach pochodzi z Nidzicy, ale pokochał Suwałki i pragnie zostać tu na stałe. Prowadzi ożywioną działalność ekumeniczną i kulturalną. Poza posługą duszpasterską jest też kapelanem Wojsk Lądowych Duszpasterstwa Ewangelickiego. Pięknie się modli i śpiewa. Jest postacią wielobarwną, jak jego program. 

Jego parafia liczy jedynie 95 członków, ale dzięki wielkiej aktywności w środowisku suwalskim księdza Dawida ich obecność jest zauważalna w życiu społecznym i kulturalnym Suwałk. 

Ksiądz Dawid podjął szerokie działania społeczne, by pozyskać środki finansowe na remont najstarszych w Suwałkach organów znajdujących się w kościele św. Trójcy. By popularyzować działalność swego kościoła założył stronę internetową poświęconą suwalskim ewangelikom oraz historii i wielokulturowym tradycjom Suwałk i Suwalszczyzny w roku jubileuszowym 500 – lecia Reformacji.

Inicjuje i organizuje spotkania o charakterze ekumenicznym, organizuje koncerty muzyki religijnej i organowej.

Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Kulturalnej „Nie Po Drodze" od kilkunastu lat prowadzi w Suwałkach działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną. Sztandarowy projekt tej organizacji, który zapewnił jej markę i rozpoznawalność - to suwalskie Teatr-Akcje, kilkudniowy międzynarodowy festiwal teatralny z elementami warsztatowymi. Potem były też inne działania na przykład edukacyjny, streetworkingowy projekt z dziećmi z ulicy Sejneńskiej. 

Stowarzyszenie promuje aktywną działalność międzypokoleniową. Od ponad roku, czyli całkiem niedawno, zorganizowało na Osiedlu Północ nowe miejsce przyjazne dla osób starszych, chcących przeżywać drugą młodość. Jest to klub seniora, swoisty dom kultury, którego działalność jest skierowana głównie do osób 60+. 

Tu, w przyjaznej i miłej atmosferze klubowicze wymieniają się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Organizowane spotkania zbliżają ludzi, pomagają pokonać samotność i poszerzają horyzonty intelektualne

W tym miejscu nie mówi się o starości. Życie tętni w najlepsze. 

Stowarzyszenie nie tylko wzorowo realizuje projekt, ale zdobywa też środki finansowe na działalność wśród seniorów. Miejsce to mogą też odwiedzać wszyscy mieszkańcy Suwałk. Organizatorzy czekają i zapraszają nowych członków Klubu 60+. 

Profesor Andrzej Strumiłło urodził się 23.10.1927 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był asystentem tych uczelni i profesorem kontraktowym ASP w Krakowie. walszczyźnie, w Maćkowej Rudzie. Był niezwykle aktywny, jako uczestnik działań na rzecz Suwałk, Suwalszczyzny  i regionu. Zasłynął, jako pomysłodawca i komisarz interdyscyplinarnych Spotkań Sztuka i Środowisko w Wigrach. Był współautor programów ochrony dla parków: Wigierskiego, Suwalskiego i Mazurskiego oraz fundacji Zielone Płuca Polski. Był kierownikiem pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, także wykładowcą filii Akademii Teologii Katolickiej w Suwałkach. 

Profesor Andrzej Strumiłło uprawia wiele dyscyplin w kulturze i sztuce: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię, rzeźbę oraz poezję i eseistykę. Jako owoc podróży artystycznych stworzył cykle malarskie, rysunkowe i fotograficzne. Zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. 

W dorobku ma ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą i blisko 150 wydawnictw. 

Ostatnim roku Profesor zorganizował wiele wystaw i wydał kilka nowych tomów książek. Wśród nich ta najważniejsza to „DOM – Maćkowa Ruda”. 

Został uhonorowany wieloma nagrodami państwowymi, w tym między innymi dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych oraz tytułami: Zasłużony dla Miasta Suwałk (2001), Honorowy Obywatel Miasta Suwałk (2002), Honorowy Ambasador Kultury Podlasia (2009).

30 listopada 2016 r. na XXXIII Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego, która odbyła się 27 lutego 2017 r. oficjalnie zainaugurowano Rok Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie Podlaskim. W uzasadnieniu do uchwały podkreślano, jak ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego jest Andrzej Strumiłło.

W poetyckiej laudacji na cześć Andrzeja Strumiłły wygłoszonej przez Krzysztofa Czyżewskiego z sejneńskiego ośrodka Pogranicze znalazły się takie słowa: „... On sam szczęśliwie jest pośród nas - strumień czasu otwiera księgę Jego żywota na stronicy dziewięćdziesiątej- ciągle pozostaje w pełni mocy twórczych i dalej pracuje bez wytchnienia jakby mojry przemijania nie miały nad nim władzy, choć przecież czujemy, że Jego obecność na tym świecie niepostrzeżenie nabiera innego wymiaru, a w jego oczach pojawiają się powidoki wieczności…”


facebook