Dodana: 29 czerwiec 2022 15:52

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2022 12:50

Będzie kolejny remont na drodze wojewódzkiej nr 672

Tym razem przebudowywany ma być blisko dwukilometrowy odcinek przebiegający przez miejscowość Płaska. W środę (29.06) przed tamtejszym urzędem gminy dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW) Mariusz Nahajewski podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej z przedstawicielami pracowni projektowej. W spotkaniu uczestniczył także radny wojewódzki Paweł Wnukowski , przewodniczący sejmikowej Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji.

Mężczyźni podpisują dokumenty

Opracowanie dokumentacji to pierwszy krok do rozpoczęcia inwestycji. Odcinek drogi przebiegający przez Płaską jest w opłakanym stanie i wymaga jak najszybszego remontu.

Modernizacja tego fragmentu była planowana od dawna, jako kolejny etap przebudowy całej drogi wojewódzkiej nr 672. W ubiegłym roku był tam oddany do użytku fragment z Płaskiej do Mikaszówki, a dwa lata temu wyremontowane zostały odcinki: od Mikaszówki do Gruszek i od Mikaszówki do Rudawki.

- To bardzo ważna droga nie tylko dla mieszkańców gminy Płaska, ale też gminy Lipsk, gminy Augustów i dla turystów – mówił Paweł Wnukowski. – Jako przewodniczący komisji infrastruktury otrzymywałem wiele pytań od mieszkańców i lokalnych samorządowców o remont tej drogi i uzgodniliśmy, że będzie remontowana etapami, tak aby do końca kadencji była w całości nowoczesna i bezpieczna. 

Wójt gminy Płaska Wiesław Gołaszewski podkreślał, że stan DW 672 ma kluczowe znaczenie dla jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców całego powiatu augustowskiego.

- Tą drogą dojeżdżają codziennie do pracy i do domu, bo wielu z nich pracuje poza miejscowościami, w których mieszkają. Nasze dzieci tą drogą jeżdżą do szkół – mówił.

Natomiast dyrektor Nahajewski przypomniał, że obecnie na DW 672 trwają prace w okolicach Przewięzi, gdzie trasa łączy się z krajową „szesnastką”. Poinformował też, że PZDW będzie ubiegało się o środki unijne na budowę ścieżki rowerowej pomiędzy Mikaszówką a Rudawką.

W ramach opracowania, jak informował Adam Kalinowski z pracowni projektowej Komi, planowana jest m.in. przebudowa nawierzchni i dostosowanie jej do obowiązujących norm, budowa parkingów, chodników, zatok autobusowych oraz systemu kanalizacji. Planuje się też ścieżki pieszo-rowerowe z uwzględnieniem szlaku rowerowego  Green Velo.

Koszt opracowania dokumentacji projektowej to 516 tys. zł. Ma być ona gotowa do końca stycznia 2024 r.

Droga wojewódzka nr 672 to trasa o długości 32 kilometrów leżąca w całości na terenie powiatu augustowskiego. Przebiega częściowo wzdłuż Kanału Augustowskiego, w jej pobliżu znajdują się jeziora: Serwy, Górczyckie, Orle, Pobojno, Paniewo, Krzywe, Kruglak i Mikaszewo oraz rezerwat przyrody Perkuć.

Ta trasa zwłaszcza w sezonie letnim jest też oblegana przez turystów.

Aneta Kursa/Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook