Dodana: 9 listopad 2017 14:56

Zmodyfikowana: 9 listopad 2017 15:28

W Suwałkach rozpoczęło się dwudniowe Forum Biznesowe Pogranicza

Forum poświęcone branży rolno – spożywczej przyciągnęło do Suwałk przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej nie tylko z Polski ale też Litwy i Rosji. Bardzo silnie reprezentowane jest również środowisko przedsiębiorców. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, otwierając konferencję zwrócił uwagę, że branża rolno-spożywcza jest siłą napędową nie tylko Suwałk, ale też tej części Europy.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

W Forum udział wzięli także Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego: marszałek Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Anna Naszkiewicz i Członek Zarządu Bogdan Dyjuk. – Suwałki w życiu gospodarczym regionu odgrywają bardzo ważną rolę. To właściwe miejsce do tego by prowadzić rozmowy i dyskusje na temat rozwoju branży rolno – spożywczej – podkreślał Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego, który również wziął udział w otwarciu Forum Biznesowego Pogranicza. 

I dodał: - Staramy się budować rozwój województwa na bazie zasobów naturalnych: dobrego rolnictwa, przetwarzania, produkowania. To nasza przyszłość i szansa. Ale też, wbrew pozorom, jesteśmy w eksporcie potentantem jeśli chodzi o ryby, a to dzięki bielskiej firmie "Suempol". Przodujemy też jeśli chodzi o produkcje ziół, to u nas też znajduje się największa w Europie plantacja borówki. Mamy więć dobre podstawy, ale musimy dalej patrzeć w przyszłość. Problemem jest utrzymujące się od dwóch lat rosyjskie embargo, czy ASF, który wielu hodowców zmusił do przebranżowienia. Rynek pracy poszukuje obecnie fachowców w zawodach technicznych i musimy przystosować do tego szkolnictwo zawodowe.

Obszar Suwalszczyzny ma charakter rolniczy. Użytki rolne stanowią ok. 70% powierzchni. Na obszarze tym działa 10 659 gospodarstw rolnych. Dominują indywidualne gospodarstwa rolne o średniej pow. 15,2 ha (8,5 ha w kraju). Rozwija się tu przemysł spożywczy szczególnie mięsny i mleczarski o wysokiej jakości wytwarzanych produktów. Czyste środowisko naturalne sprzyja możliwości wytwarzania czystej ekologicznie żywności. Tworzący się nowy rynek w aglomeracjach na produkty lokalne, tradycyjne, ekologiczne, powoduje, że w ostatnich latach coraz bardziej dostrzegalny jest rozwój branży przetwórczej o małej skali, generujący nowe możliwości zarobkowania dla małych producentów.

– Suwałki to miasto upatrujące swój rozwój we wzroście gospodarczym, dlatego miejscowy samorząd od lat wspiera przedsiębiorców – powiedział na rozpoczęcie konferencji Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Naturalną branżą dla naszego regionu jest branża rolno – spożywcza. W Suwałkach mamy wiele firm działających w tej gałęzi gospodarki: Mispol, Animex czy Mlekpol – dodał Prezydent.

O sile rolnictwa regionu decyduje prowadzona tutaj produkcja przemysłowa. Produkty lokalne, regionalne, ekologiczne dysponują dużym potencjałem rozwojowym, z dużymi rezerwami wzrostu w przyszłości, jednakże w chwili obecnej nie są źródłem dominujących przychodów rolnictwa subregionu w skali całego sektora.

– Suwałki same w sobie tworzą centrum. Są głównym miejscem na mapie tej dynamicznie rozwijającej się części kraju. Cieszę się, że to miasto swój rozwój widzi właśnie w branży rolno – spożywczej – powiedział Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski.

Założenia Forum Biznesu Pogranicza: to promocja potencjału gospodarczego Suwałk i Polski Północno-Wschodniej, przyczynienie się do większej rozpoznawalności atutów gospodarczych tego regionu kraju, promocja Suwałk jako miasta kojarzonego z turystyką kongresową.

Na podst. UM Suwałki
(opr.mk)

facebook