Dodana: 17 sierpień 2017 12:21

Zmodyfikowana: 18 sierpień 2017 09:43

Umowy podpisane. Ruszyły inwestycje drogowe w Suwałkach z rekordowym dofinansowaniem z RPO (VIDEO)

W suwalskim Ratuszu miało miejsce dziś, 17 sierpnia uroczyste podpisanie umów pomiędzy Zarządem Województwa Podlaskiego, reprezentowanym przez marszałka Jerzego Leszczyńskiego, wicemarszałków Annę Naszkiewicz i Macieja Żywno a prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego trzech suwalskich inwestycji drogowych. Kwota dofinansowania jest rekordowa i wynosi ponad 59 mln zł.

Ilustracja do artykułu IMG_0470.jpg

–  Tego w historii Suwałk jeszcze nie było, tak wysoka wartość dofinansowania nigdy dotąd nie była przedmiotem umów. Łączna wartość przekracza 59 mln zł, a to więcej, niż łącznie na Aquapark, SOK i stadion lekkoatletyczny. Zdajemy sobie sprawę, że takich środków w przyszłości nie będzie, dlatego chciałbym bardzo podziękować Zarządowi Województwa za przychylność. Nie wyobrażam sobie rozwoju Suwałk bez tej dobrej współpracy z Zarządem Województwa Podlaskiego. – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

- Dla samorządu województwa też jest to ważny moment. Cieszymy się, że udało się w tej perspektywie zapisać środki przeznaczone na drogi lokalne w miastach subregionalnych. Gratuluję prezydentowi, że przygotował dobre projekty. Mam nadzieję, że inwestycje szybko zostaną zrealizowane i w znacznej mierze poprawią infrastrukturę drogową – powiedział marszałek Jerzy Leszczyński.

- Te projekty dowodzą, że jest to samorząd, który dba o mieszkańców – chwaliła prezydenta wicemarszałek Anna Naszkiewicz, która jako mieszkanka Suwałk, wystąpiła dziś w podwójnej roli. – Tempo robót musi być niesamowite, bo do jesieni 2018 r. inwestycje powinny być ukończone.

Na termin zakończenia inwestycji zwrócił też uwagę wicemarszałek Maciej Żywno, nadzorujący Departament Rozwoju regionalnego UMWP.

- Na jesieni następnego roku Unia Europejska powie sprawdzam. Bardzo dużo zależy od tego,  jak zrealizujemy inwestycje do tej pory. – dodał wicemarszałek Maciej Żywno.

Podkreślił znaczenie negocjacji Zarządu Województwa Podlaskiego z Unią Europejską przy tworzeniu obecnej perspektywy, w której znalazł się jeden konkurs na dofinansowanie do dróg lokalnych w miastach subregionalnych. Z konkursu najwięcej skorzystały Suwałki, ale też Łomża i Bielsk Podlaski.

Po podpisaniu umów nastąpiło symboliczne wbicie szpadla.

Zdaniem prezydenta Renkiewicza zmieni się układ drogowy w mieście – powstaje tzw. trasa wschodnia. Inwestycje polegają na przebudowie ulicy Sejneńskiej i budowie zupełnie nowych dróg: przebicia ulicy Sejneńskiej do ulicy Utrata z nowym mostem i tunelem pod torami, przebiciem ulicy Leśnej do ulicy Utrata oraz budowy Armii Krajowej na odcinku od ulicy Pułaskiego do ulicy Północnej.

  

W przypadku poszczególnych inwestycji dofinansowanie wyniesie:

 

  1. 35 603 007,75 zł na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 653 na terenie miasta Suwałki – III etap

 

 - przebudowa ul. Sejneńskiej usytuowanej w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 653 na odcinku o dł. ok. 1922 m tj. od ulicy Młynarskiej do granicy administracyjnej miasta Suwałki.

 

 – budowa nowej drogi klasy G na odcinku od ul. Sejneńskiej do ul. Utrata (dł. 1.512,72m) wraz z budową tunelu pod linią kolejową Suwałki-Sokółka i mostu na rzece Czarna Hańcza, rozbudowa ulicy Utrata na odcinku od ul. Staniszewskiego do ul. Mereckiego oraz budowa odcinka ulicy Staniszewskiego (łącznik do Płociczna).

 

Całkowity koszt robót budowlanych tego odcinka to 41 462 698,42 zł

 

Nowa droga klasy G, wybudowana w ramach projektu, po wybudowaniu pozostałych odcinków tzw. „Trasy wschodniej” będzie stanowiła część docelowego przebiegu DW nr 655 w granicach miasta Suwałki.

 

 

  1. 13 257 505,54 zł na przebudowę układu komunikacyjnego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki – IV etap

 

- przebudowa fragmentu ul. Leśnej od ul. Krakowskiej do ul. Wojska Polskiego oraz budowa nowego odcinka od ul. Wojska Polskiego do ul. Utrata, w docelowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki.

 

Projekt obejmuje:

 – przebudowę ul. Leśnej od ul. gen. Mieczysława Mackiewicza leżącej w pobliżu ul. Krakowskiej do ul. Wojska Polskiego o długości 770,42 m;

– budowę nowego odcinka od ul. Wojska Polskiego do ul. Utrata o długości 453,19 m;

– przebudowę ul. Utrata o długości 512,83 m.

 

Całkowity koszt robót budowlanych tego odcinka to 17 845 640,06 zł

 

  1. 10 312 317,19 zł na przebudowę układu komunikacyjnego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 655 na terenie miasta Suwałki – V etap

 

- budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 655, od ul. Generała Kazimierza Pułaskiego do ul. Północnej wraz ze skrzyżowaniem z ul. Północną.

 

Nowy odcinek drogi o długości ok. 2,2 km, będzie stanowił dojazd do osiedla mieszkaniowego Kamena oraz Fabryki Mebli Forte. Poprawi komunikację wschodniej części miasta z drogą krajową nr 8 i w przyszłości z węzłem „Suwałki Północ” w ciągu drogi ekspresowej S-61. Umożliwi wyprowadzenie ruchu ciężarowego ze wschodniej części miasta z pominięciem centrum bezpośrednio na drogę krajową nr 8, a w przyszłości na drogę ekspresowa S-61.

 

Całkowity koszt robót budowlanych tego odcinka to 12 079 896,49 zł

 

Szacunkowa wartość wszystkich 3 inwestycji wynosi 71 388 235,28 zł a dofinansowanie z RPO WP 2014-2020 to 59 172 830,48 zł.

 

 

facebook