Dodana: 21 sierpień 2018 12:35

Zmodyfikowana: 21 sierpień 2018 12:35

Święto wolnych Suwałk. 99. rocznica wyzwolenia miasta

Rocznicowe uroczystości potrwają w tym roku 4 dni, od 23 do 26 sierpnia. Suwałki odwiedzi Mobilne Muzeum Multimedialne, będzie “Potańcówka z Marszałkiem” przy muzyce z lat 20 i 30 XX wieku w wykonaniu Orkiestry Tanecznej Bonanza, widowisko historyczne „Suwalszczyzna 1918-1919. Sto lat niepodległej” – multimedialny pokaz światło-dźwięk oraz koncert zespołu Mrozu.

Ilustracja do artykułu suwałkim.jpg

W czwartek 23 sierpnia zagości w Suwałkach Mobilne Muzeum Multimedialne. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Prezentuje on proces odbudowy kraju po 123 latach niewoli za pomocą ekranów dotykowych i hologramów. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, zabierając widza w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: kulturalnej, sportowej, gospodarczej, społecznej, czy kształtowania krajobrazu. Całości dopełnia prezentacja biografii sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa.

Wystawa jest atrakcyjna dla widzów w każdym wieku − aplikacje multimedialne obsługuje się intuicyjnie. Dodatkowym elementem jest plenerowa gra planszowa, której uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających różne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzenie wystawy zajmuje ok. 20 minut, gra zewnętrzna ok. 20–30 minut.

Ekspozycję zlokalizowaną na parkingu przy ul. ks. K. Hamerszmita można odwiedzić:
23 sierpnia, czwartek w godz. 12.00 – 18.00
24 sierpnia, w piątek w godz. 10.00 – 16.00

W piątek 24 sierpnia o godz. 18.00, w Parku Konstytucji 3 Maja, rozpocznie się Potańcówka z Marszałkiem przy muzyce z lat 20 i 30 XX wieku w wykonaniu Orkiestra Taneczna Bonanza. Stroje z epoki mile widziane.

Będzie lekko, folkowo i tradycyjnie. Nie zabraknie polki, oberka, tanga, slowfoxa czy walca. Będą piosenki m.in.: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy Fanny Gordon. Wszystko w młodej formule i z dziką energią! – zapowiadają muzycy z “Bonanzy”. Będzie można nie tylko tańczyć, ale też nauczyć się kroków, wziąć udział w konkursie na najlepszą stylizację. Na Potańcówkę przybędzie też specjalny gość – Marszałek Piłsudski. Organizatorzy zachęcają do założenia strojów nawiązujących do lat 20. ubiegłego wieku. – Panie do luźnych sukienek koktajlowych lub tzw. cherstonówek czyli sukienek-koszulek, z nisko osadzonym stanem, sznurów pereł, szali z piór, rękawiczek, kapeluszy, opasek.
Panowie – filcowych kapeluszy o różnym kształcie główki i ronda, fraków czy smokingów, skórzanych rękawiczek – wszystkiego tego, co kojarzy się z międzywojenną elegancją.

Po Potańcówce, o godzinie 21 na placu przed ratuszem miejskim odbędzie się widowisko historyczne „Suwalszczyzna 1918-1919. Sto lat niepodległej” – multimedialny pokaz światło-dźwięk z udziałem członków grupy rekonstrukcji historycznej „Garnizon Suwałki” i klubu Grenadierius z Litwy. Opowieść o trudnej drodze Suwalszczyzny do wolności, ilustrowana archiwalnymi fotografiami, dokumentami, fragmentami wspomnień i scenami filmowymi. Wyjątkowa wędrówka w czasie i opowieść o wydarzeniach sprzed stu lat.

W sobotę, 25 sierpnia odbędzie się muzyczny wieczór z Radiem 5. Początek o godzinie 17:00. W programie m.in.: występ Moniki Bogdanowicz, artystyczne pokazy, konkursy i inne atrakcje. Na zakończenie, o godz. 20.30 wystąpi zespół Mrozu. Impreza odbędzie się w Parku Konstytucji 3 Maja.

Wcześniej, o 16.00, Biblioteka Publiczna zaprasza na Zbiórkę Społeczności Harcerskiej i jej Przyjaciół. Gościem specjalnym będzie Alicja Lutostańska, najbliższa żyjąca krewna Tadeusza Lutostańskiego, patrona suwalskiego Hufca ZHP. Spotkanie powiązane jest z obchodami 100-lecia suwalskiego Hufca ZHP.

Główne uroczystości będą miały miejsce w niedzielę 26 sierpnia. O godz. 10.30 odbędzie się msza św. w konkatedrze św. Aleksandra, sprawowana w intencji suwalczan i harcerzy z okazji ich święta.
Po mszy św., w programie: o godz. 12.00 Apel Harcerski w Parku Konstytucji, a następnie przemarsz do Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie planowane są gry i zabawy, wystawa pamiątek Hufca ZHP Suwałki, Gala Harcerska. O godz. 19.30 wystąpi zespół Dom o Zielonych Progach.

Równolegle, w godz. 12.00 – 15.00 Suwalski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza nad Zalew Arkadia na Suwalski Ekspres, czyli Sportowe Zakończenie Wakacji.

Wieczorem, o godz. 18.00 na zakończenie wspólnego świętowania odbędzie się koncert Moc przyciągania – Niepodległa, w którym zagrają: gospodarz koncertu suwalska grupa FSB (Fri Stejdż Bend) i zaproszeni goście – Daniel Hertzov & Crew, Syrbski Jeb. Koncert jest podziękowaniem tym, dzięki ofiarności których polska kultura przetrwała i rozkwita w wolnym, niepodległym kraju.

za: UM Suwałki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook