Dodana: 30 listopad 2018 11:22

Zmodyfikowana: 30 listopad 2018 11:22

Suwalskie lotnisko nabiera kształtów. Widać już pas startowy

Kształtów nabiera budowa pasa startowego na południu Suwałk. Inwestycja warta 27 mln zł jest już doskonale widoczna „z lotu ptaka”. Budowa, którą finansowo wspierają Fabryki Mebli FORTE oraz Sejmik Województwa Podlaskiego zakończy się już w czerwcu przyszłego roku.

Ilustracja do artykułu lotnisko Suwałki (2).jpg

- Obecnie wykonane na placu budowy są warstwy mrozoodporne, a na 300 metrach drogi startowej jest ułożona podbudowa z kruszywa. Praktycznie zakończone są prace z branży sanitarnej i wodociągowej. Cała inwestycja jest wykonana w 34% - podsumowuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. 

Pas startowy na suwalskim lotnisku będzie miał 1320 m długości i 30 m szerokości. To pozwoli na korzystanie z niego przez samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach inwestycji powstaje również: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania i infrastruktura techniczna.
Zakres robót budowlanych na suwalskim lotnisku obejmie:

  • budowę głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m,
  • nawierzchni sztucznej wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą  do zawracania przy  DS-1 o nawierzchni sztucznej,
  • budowę płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej,
  • budowę drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową  DS-1 z płytą postojową PPS, nawierzchni sztucznej,
  • budowę drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m, o nawierzchni naturalnej darniowej,
  • budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Cała inwestycja będzie kosztowała 27 mln zł. Rok temu umowę ws. dofinansowania budowy lotniska kwotą 10 mln zł Władze Miasta Suwałk podpisały z Maciejem Formanowiczem, prezesem Fabryk Mebli FORTE, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i budują fabrykę mebli – największy tego typu zakład w całej Europie. We wrześniu tego roku budowę lotniska, kwotą 6 mln zł (3 mln zł w 2018 r. i 3 mln zł w 2019 r.) wsparli także radni Sejmiku Województwa Podlaskiego.
facebook