Dodana: 26 marzec 2019 09:32

Zmodyfikowana: 26 marzec 2019 10:18

Suwałki chcą wprowadzić bon żłobkowy

Wprowadzenie od 1 września br. świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie dla rodziców, których dziecko korzysta z prywatnego żłobka zapowiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. To ma być forma rekompensaty za wyższą opłatę ponoszoną przez klientów prywatnych placówek. Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia Suwalskiego Bonu Żłobkowego zostanie przedłożony radnym miejskim w kwietniu 2019r.

Mała dziewczynka spogląda w obiektyw jednoczesnie jedząc tort  .jpg

„Po modernizacji kamienicy przy ul. Kościuszki 6 jako samorząd będziemy wraz z końcem roku dysponować ponad 300 miejscami w żłobkach publicznych, miejskich. To dalej o wiele mniej niż potrzeby oraz oczekiwania Suwalczan. Obecnie kolejka na liście dzieci oczekujących na przyjęcie do miejskiego żłobka to już ponad 400 maluchów” – wyjaśnia prezydent Czesław Renkiewicz.

Uzupełnieniem oferty miejskich żłobków w Suwałkach jest sieć placówek prywatnych, które na dziś dysponują dokładnie 326 miejscami. Jednak prywatne placówki  za opiekę oczekują znacznie większej opłaty niż ta, którą uiszczają rodzice dzieci w miejskich żłobkach - po uwzględnieniu bonifikaty w ramach Suwalskiej Karty Mieszkańca waha się ona w granicach 300 zł.

„Dlatego też chcemy wesprzeć finansowo rodziców suwalskich dzieci bonem w postaci miesięcznych dopłat. Pieniądze będą trafiały bezpośrednio na rachunek bankowy rodziców, którzy rozliczać się będą z placówką prywatną” – informuje Czesław Renkiewicz – „To oferta dla osób, które chcą powrócić na rynek pracy, a nie mają zapewnionej opieki nad dzieckiem.”

 

Jakie będą warunki otrzymania Suwalskiego Bonu Żłobkowego?

Rodzice dziecka będą musieli posiadać Suwalską Kartę Mieszkańca, zrezygnują z ubiegania się o objęcie dziecka opieką w żłobku prowadzonym przez Miasto Suwałki, rodzice dziecka muszą być zatrudnieni lub  wykonywać inną pracę zarobkową (w przypadku utraty zatrudnienia bon przysługuje przez 2 kolejne miesiące), rodzice nie będą mogli w trakcie pobierania bonu korzystać z urlopu wychowawczego, rodzicielskiego, macierzyńskiego.

 

Po wejściu w życie Suwalskiego Bonu Żłobkowego straci moc uchwała w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki, kluby dziecięce lub zatrudniających dziennego opiekuna na terenie Miasta Suwałki. Dlatego też w budżecie Miasta Suwałki na 2019r. pozostanie kwota 140 000 zł).

Przy założeniu, że dopłaty kierowane będą do 326 dzieci to w 2019r. Suwalski Bon Żłobkowy kosztować będzie ok 400 000 zł,

„ By pokryć całość funkcjonowania programu w 2019r. potrzebnych będzie dodatkowo ok. 260 000 zł. Te pieniądze pochodzić będą z rezerwy ogólnej w budżecie Miasta Suwałki”– podsumował Prezydent Suwałk.

 

źródło: UM Suwałki 
oprac.ak

fot.pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook