Suwałki. Aby kształcenie zawodowe było bardziej atrakcyjne
W poniedziałek (26.03) w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach odbyła się inauguracja projektu „Suwalskie Centra Kompetencji Zawodowej – kompleksowy model modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Miasta Suwałki”. Całkowita wartość projektu to blisko 5 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.
Program, który Miasto Suwałki realizuje w partnerstwie z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr jest skierowany do trzech szkół zawodowych: Zespołu Szkół nr 4, Zespołu Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego, Zespołu Szkół Technicznych i do Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Przez trzy lata projekt przewiduje szereg kursów, szkoleń i staży zawodowych u pracodawców dla uczniów i nauczycieli, utworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery, studia podyplomowe i kursy językowe dla nauczycieli, kursy przygotowawcze i zajęcia na uczelniach wyższych.
W ramach przedsięwzięcia będą opracowane nowe programy nauczania, stypendia i wyjazdy edukacyjne dla uczniów, a także doposażenie szkolnych pracowni do kształcenia zawodowego.
– Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się co zrobić w Suwałkach aby kształcenie zawodowe było dla młodego człowieka atrakcyjne. Żeby chciał uczyć się konkretnego zawodu, a po opuszczeniu murów szkoły był dobrze przygotowanym fachowcem, który wykonuje określone zadania w naszych i innych firmach – mówił podczas inauguracji Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Dzisiaj suwalskie firmy to są firmy XXI wieku i dobrze byłoby żeby kształcenie zawodowe w mieście też było na poziomie XXI wieku. Żeby młody człowiek został tak przygotowany do wykonywania pracy, aby przyszły pracodawca miał od razu z niego pożytek – podkreślał prezydent.
***
Projekt pn. „SUWALSKIE CENTRA KOMPETENCJI ZAWODOWEJ – kompleksowy model modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Miasta Suwałki” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiegona lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa III. Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Planowany okres realizacji projektu: 1.01.2018 r. – 31.12.2020 r.
Lider: Miasto Suwałki
Partner: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr
Realizatorzy projektu: Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach, Zespół Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego w Suwałkach, Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach.
Wartość projektu: 4.902.789,89 zł
Cel projektu: Kształtowanie kompetencji uczestników systemu kształcenia zawodowego, aby stale odpowiadały potrzebom istniejących i powstających miejsc pracy, przez co nastąpi wzrost zatrudnienia.
Priorytet inwestycyjny: Lepsze dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwienie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmocnienie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości, w tym poprzez mechanizmy prognozowania umiejętności, dostosowania programów nauczania oraz tworzenia i rozwoju systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcami.
Cel będzie realizowany poprzez 6 komplementarnych obszarów:
Popytowe doradztwo kompetencji – przygotowanie systemu doradztwa popytowego opartego na potrzebach pracodawców, utworzenie sieci współpracy doradców i SPInKa (Szkolne Punkty Informacji i Kariery).
Staże zawodowe dla uczniów i nauczycieli organizowane u pracodawców.
Dodatkowe formy kształcenia – kursy i szkolenia specjalistyczne, zajęcia pozalekcyjne i wyrównawcze dla uczniów.
Podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej – dostosowanie kwalifikacji nauczycieli kształcenia zawodowego; studia podyplomowe, szkolenia, kursy językowe.
Współpraca z uczelniami wyższymi – kursy przygotowawcze, zajęcia prowadzone w szkole wyższej – realizacja projektów badawczo – wdrożeniowych.
Współpraca z pracodawcami – przygotowanie nowych programów nauczania, utworzenie klas patronackich, stypendia i wyjazdy edukacyjne dla uczniów, doposażenie pracowni do kształcenia zawodowego.
W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:
podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej, współpraca z uczelniami, realizacja projektów badawczo-wdrożeniowych, wyjazdy edukacyjne
Zadania realizowane przy udziale pracodawców:
staże zawodowe dla uczniów i nauczycieli, przygotowanie nowych programów nauczania, pomoc stypendialna dla uczniów, utworzenie klas patronackich – (w zawodach: technik mechatronik, technik mechanik, technik technologii żywności, technik technologii drewna)
Wyposażenie i doposażenie pracowni:
zakup sprzętu na potrzeby wdrożenia nowych programów nauczania w tym:
– wyposażenie pracowni programowania obrabiarek sterowanych numerycznie
– wyposażenie pracowni technologii robót betoniarskich i zbrojarskich
– sprzęt na stanowisko spawacza
– wyposażenie pracowni turystyczno-geograficznej
– wyposażenie pracowni technologicznej w zawodzie technik technologii żywności
– doposażenie pracowni analizy żywności
– wyposażenie pracowni lokalnych sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych
źródło: UM Suwałki
oprac.ak