Dodana: 22 maj 2018 14:38

Zmodyfikowana: 22 maj 2018 14:38

Pas startowy w Suwałkach coraz bliżej

Są dobre informacje ws. budowy pasa startowego w Suwałkach. Wojewoda podlaski ponad tydzień temu wydał pozwolenie na budowę. W piątek (18 maja) Władze Suwałk ogłosiły przetarg na tę inwestycję. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem prace zakończą się w połowie przyszłego roku.

Ilustracja do artykułu LOTNISKO.jpg

– Temat budowy pasa startowego w naszym mieście przygotowujemy już bardzo długo za każdym razem napotykając na jakieś przeszkody. Najpierw była to batalia o pozyskanie potrzebnych nam gruntów, a ostatnio kilkakrotnie składany do wojewody wniosek o wydanie pozwolenia na budowę – przypomina Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – końcu udało się pozyskać ten niezbędny do rozpoczęcia budowy dokument jakim jest pozwolenie na budowę – dodaje prezydent.

 

Równo tydzień temu, w piątek – 11 maja wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o pozwoleniu na przebudowę i rozbudowę lotniska w Suwałkach, które ma obecnie ponad 100 hektarów. W ramach inwestycji powstanie m.in. 1320 m betonowa droga startowa.

 

Lotnisko w Suwałkach będzie miało zbliżone parametry do białostockiego na Krywlanach. Będą mogły na nim lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty.

 

– Wielokrotnie zapowiadałem, że od rozpoczęcia budowy dzieli nas tylko pozwolenie na budowę. Jesteśmy przygotowani do tej inwestycji dlatego już dziś ogłaszamy przetarg na jej realizację. W przetargu wpisujemy, że termin realizacji to koniec czerwca przyszłego roku – mówił informuje Czesław Renkiewicz.

 

Oferty w przetargu ze szczegółami, którego można zapoznać się TUTAJ, można składać do 5 czerwca 2018r.

 

Zakres robót budowlanych obejmie:

 

 budowę głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m

  • nawierzchni sztucznej wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą  do zawracania przy  DS-1 o nawierzchni sztucznej;
  • budowę płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej;
  • budowę drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową DS-1 z płytą postojową PPS, nawierzchni sztucznej;
  • budowę drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m, o nawierzchni naturalnej darniowej;
  • budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Szacunki – w kwestii kosztów wykonania tej inwestycji – to 15 mln zł. Jednak dopiero przetarg zweryfikuje czy uda się prace zamknąć w takiej kwocie.

 

Przypomnijmy, że niemal rok temu umowę o dofinansowaniu budowy lotniska kwotą aż 10 mln zł Władze Miasta Suwałki podpisały z Maciejem Formanowiczem prezesem Fabryk Mebli Forte, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i budują fabrykę mebli.

 

Jest też inne źródło sfinansowania budowy. Oficjalną deklarację już w ubiegłym roku, w przeddzień referendum w sprawie lotniska regionalnego, złożyły samorządowe władze województwa podlaskiego. Marszałek Jerzy Leszczyński zapewnił o dołożeniu pieniędzy na lokalne lotniska w Białymstoku i Suwałkach. Wiemy, że na białostocki pas startowy Marszałek przekazał aż 16 mln zł.

 

– Powoli docieramy do finału rozpoczęcia budowy pasa startowego. Mam nadzieję, że lada tydzień na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt i Suwałki już w przyszłym roku będą otwarte na pasażerów podróżujących samolotami – podsumowuje prezydent Suwałk.

 

źródło: UM Suwałki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook