Dodana: 31 styczeń 2019 11:46

Zmodyfikowana: 31 styczeń 2019 11:46

Od marca e-dowód w Suwałkach

Miasto Suwałki jako 1 z 50 miast w kraju testuje wdrożenie dowodu osobistego z nową warstwą elektroniczną (e-dowód). Testy rozpoczęły się minioną sobotę i potrwają do 23 lutego. Nowy dowód osobisty będzie pozwalał na załatwienie wielu spraw – między innymi korzystania z usług online za pomocą profilu osobistego.

Ilustracja do artykułu suwalki dowod.jpg

Od 4 marca w życie wejdzie zmiana ustawy o dowodach osobistych polegająca na wprowadzeniu do dowodu osobistego warstwy elektronicznej ( e-dowodu).
Nowy dowód osobisty będzie posiadał dwie warstwy:

  • warstwę graficzną gdzie będą umieszczone takie same dane jak dotychczas oraz dodatkowo numer CAN który zapewni nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego, a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym za pośrednictwem czytnika kart.
  • warstwę elektroniczną w której zostaną umieszczone następujące dane :

1) dane zamieszczone w warstwie graficznej dowodu osobistego zapisane w postaci elektronicznej wraz z danymi je uwierzytelniającymi , z wyjątkiem numeru CAN,
2) certyfikat identyfikacji i uwierzytelniania wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację elektroniczną i uwierzytelnienie,
3) certyfikat podpisu osobistego wraz z danymi do składania podpisu,
4) certyfikat potwierdzenia obecności wraz z danymi umożliwiającymi jego użycie,
5) przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego.
             
Nowy dowód osobisty umożliwi jego posiadaczowi:
1) uwierzytelnianie w usługach online za pomocą profilu osobistego,
2) składanie podpisu osobistego,
3) potwierdzanie obecności w określonym czasie i  miejscu.

- Prace związane z wprowadzeniem e-dowodu prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji. Miasto Suwałki na mocy porozumienia przeprowadzi testy przedwdrożeniowe dowodu z warstwą elektroniczną – poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Testy zakończymy do 23 lutego, a ich wyniki przekażemy do Ministerstwa Cyfryzacji tak by wprowadzenie e-dowodu mogło zafunkcjonować zgodnie z założeniami. W testach bierze jedynie 50 gmin w kraju – dodał prezydent Suwałk.
Ze względów organizacyjnych by nie zakłócić codziennej pracy Urzędu Miejskiego w Suwałkach w zakresie wydawania dowodów osobistych ww. testy będą przeprowadzane w piątek ( po zakończeniu pracy Urzędu i w sobotę w dniu wolnym od pracy ) przez kolejne trzy tygodnie poczynając od dnia 25 stycznia 2019 r.

Za: UM Suwałki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook