Dodana: 15 kwiecień 2019 10:10

Zmodyfikowana: 15 kwiecień 2019 10:10

Obwodnica Suwałk jest już otwarta

W symbolicznej uroczystości przy węźle Suwałki Zachód (13 kwietnia br.) wziął udział m.in.: Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk a także parlamentarzyści, władze regionu i miasta.

Goście uroczystości otwarcia drogi przed symboliczną wstęgą

  - Mieszkańcy kolejnego miasta odetchną z ulgą, oddajemy bowiem kolejną obwodnicę, dzięki którym polskie drogi są coraz bezpieczniejsze - mówił minister Adamczyk i przypomniał, że jest to fragment trasy Via Baltica, której zakończenie planowane jest na 2021 rok.

- Mieszkańcy Suwałk długo na obwodnicę czekali, bo od lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy transport towarowy rozpoczął swój przejazd przez Suwałki - wspominał wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński - Na szczęście teraz ten koszmar i uciążliwości się kończą.   

Przypomnijmy, że blisko 13-kilometrowa obwodnica Suwałk to drugi, podlaski fragment międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Baltica, tj. trasy S61 łączącej kraje nadbałtyckie z zachodnią Europą. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu „Łącząc Europę”.

Obwodnica wyprowadza z Suwałk ruch tranzytowy samochodów ciężarowych, których  przez miasto przejeżdża średnio ponad 5 tysięcy na dobę.  Droga omija miasto od zachodu i północy. Na węźle Suwałki Południe łączy się z dwujezdniową częścią obwodnicy Augustowa (12,75km), tworząc tym samym fragment S61 o łącznej długości 25,58 km.

 Inwestycja kończy się na węźle „Suwałki Północ”, który zostanie zrealizowany w ramach następnego odcinka S61 Suwałki – Budzisko. Obecnie podłączenie powstałej „eski” do istniejącej drogi krajowej nr 8 (tzw. łącznica węzła „Suwałki Północ”) będzie się odbywało przez jednojezdniowy łącznik o długości kilometra.

W ramach przedsięwzięcia powstała też sieć dróg dojazdowych (18,5 km), ciągów pieszo-rowerowych, a także przepusty i urządzenia ochrony środowiska. Przebudowano również 8 km dróg publicznych kolidujących z przebiegiem obwodnicy.

 Wartość kontraktu budowlanego to 299,45 mln zł, natomiast wartość całej inwestycji z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót, to 391 mln zł.

W uroczystości otwarcia drogi uczestniczyli także m.in. poseł Krzysztof Jurgiel, poseł Lech Kołakowski, europoseł Karol Karski, Wojewoda Bohdan Paszkowski, Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.  

mat. GDDKiA, UM Suwałki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook