Dodana: 5 wrzesień 2017 08:59

Zmodyfikowana: 5 wrzesień 2017 08:59

Inauguracja roku szkolnego w Suwałkach

11.442 suwalskich uczniów rozpoczęło w poniedziałek (4.09) nowy rok szkolny 2017/2018. Miejska Inauguracja Roku Szkolnego miała miejsce w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach. Kilkuset uczniów, nauczyciele oraz dyrektorzy suwalskich szkół – to główni goście uroczystości, w której wzięli udział m.in. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach z suwalskimi Radnymi, a także Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk i radny wojewódzki Cezary Cieślukowski.

Ilustracja do artykułu 12.jpg

Rok szkolny 2017/2018 rozpocznie łącznie 11442 uczniów – o 28 uczniów więcej niż w roku ubiegłym. Naukę rozpocznie 664 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Po wielu latach – w związku z reformą oświaty – na mapę oświatową w szkołach podstawowych wróciły klasy VII, których w Suwałkach będzie 34. Rok  szkolny rozpocznie też 1187 nauczycieli (8 mniej) i 521  (8 więcej) pracowników administracji i obsługi. Z uprawień emerytalnych skorzystało 14 nauczycieli i 39 pracowników administracji i obsługi.

Wspomniana reforma oświatowa w Suwałkach to m.in. włączenie Szkoły Podstawowej nr 9 do Zespołu Szkół nr 2. W przypadku pozostałych suwalskich placówek oświatowych – ich siatka póki co pozostaje bez zmian.

– Dzięki dobrej polityce kadrowej oraz z uwagi na fakt, że Miasto Suwałki nie prowadzi samodzielnych gimnazjów, z zapowiadanych 20 zwolnień lub ograniczeń etatów udało się tę liczbę zredukować do 9 osób. 38 nauczycieli otrzymało ograniczenia wymiaru zatrudnienia chociaż szacowaliśmy, że będzie ich aż 87. Nie zamykamy szkół. Inwestujemy w nie olbrzymi środki finansowe  – mówił w swoim przemówieniu Czesław Renkiewicz.  

Uczniowie Zespołu Szkół nr 10 mogą nie poznać swojej szkoły. Ta placówka przeszła gruntowną termomodernizację. Podobne inwestycje będą przeprowadzone w Zespole Szkół nr 2, Szkole Podstawowej nr 9, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz w 4 suwalskich przedszkolach.

Za: um.suwalki.pl

 

facebook