Dodana: 19 luty 2019 19:13

Zmodyfikowana: 19 luty 2019 19:15

To już dziś – 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok!

Wojewódzkie i miejskie instytucje kultury, lokalne media, władze samorządowe, służby mundurowe i mieszkańcy świętować dziś będą 100-lecie odzyskania niepodległości przez stolicę województwa podlaskiego. I choć szereg znakomitych przedsięwzięć upamiętniających tę rocznicę już się odbyło, to właśnie dziś przypada główne święto – 19 lutego 1919 r. polskie wojsko wkroczyło do Białegostoku. Zobacz gdzie i jak możesz dziś świętować tę wspaniałą rocznicę!

Ilustracja do artykułu 100-lecie Bialystok-palac-male.jpg

Już o godz.9.00 na warsztaty teatralne dla młodzieży inspirowane historią Białegostoku zaprasza Opera i Filharmonia w Białymstoku (ul. Odeska 1 )

O godz.11.00 - w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej (ul. M. Sklodowskiej-Curie 14 A) nastąpi otwarcie wystawy „Województwo białostockie u progu niepodległości II Rzeczypospolitej” oraz uroczyste otwarcie konferencji „Ku niepodległości – kierunek północno-wschodni – 1918-1923” .

W samo południe o godz.12.00 -  na Rynku Kościuszki rozpocznie się oficjalna uroczystość m.in. z udziałem służb mundurowych i orkiestry wojskowej. Białostoczanie otrzymają okolicznościowe foldery oraz kartki pocztowe z pracami laureatów konkursu dla dzieci „Kartka na Niepodległą”, organizowanego przez Urząd Miejski i Muzeum Wojska w Białymstoku. W trakcie uroczystości na budynku, gdzie do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe, zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok. Bezpośrednio po zakończeniu oficjalnych obchodów białostoczanie poczęstują się tortem z napisem „100 lat wolności”.

Godz. 13.30 – na dziedzińcu ratusza miejskiego (Muzeum Podlaskie w Białymstoku) przy Rynku Kościuszki zostanie wmurowana „Kapsuła czasu”. Kurier Poranny przygotuje specjalne 100-stronicowe wydanie gazety, które do niej trafi.

Z kolei od godz. 13.00–14.00 – w siedzibie głównej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (ul. Kilińskiego 8, sala 12) nastąpi prezentacja biało-czerwonych wypieków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z całego województwa podlaskiego.

13.00–15.00 – to czas warsztatów wykonywania biało-czerwonych kwiatów prowadzone przez instruktorów WOAK. (ul. Kilińskiego 8, pracownia plastyczna)

O godz. 14.00. w Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7) wernisaż i prezentacja wystawy pt.” „Pierwsze lata niepodległości – Białystok”.

Na placu przed Teatrem Dramatycznym od godz. 14.00 do 14.30 – wspólne śpiewanie żołnierskich piosenek poprowadzą instruktorzy muzyki z WOAK, chór Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz chór im. Stanisława Moniuszki. Na tę okazję zostaną przygotowane żołnierskie śpiewniki. 

Sam Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki można będzie odwiedzić między godz. 16 a 18.00 (co pół godziny). Widzowie będą mogli poznać historię białostockiego teatru, dowiedzieć się co łączy odzyskanie niepodległości i powstanie Teatru Miejskiego, a także zobaczyć historyczny budynek “od kuchni”: zajrzeć za scenę, w kulisy, do garderób, obejrzeć wystawę teatralnych kostiumów oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Również o  godz. 16.00 – odbędą się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym (przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.).

Z kolei na  godz. 17.00 - Centrum im. L. Zamenhofa (ul. Warszawska 19) zaprasza na Spacer po centrum – warsztaty rodzinne. W trakcie warsztatów uczestnicy – przy pomocy zebranych wspomnień mieszkańców, fotografii i map – poznają historię Białegostoku od momentu odzyskania niepodległości do wybuchu II wojny światowej.

Wieczorem o godz. 19.00 -  w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki wystąpi zespół „Mazowsze” oraz odbędzie się wręczenie wyróżnień „Człowiek 100-lecia”. 

Budynek filharmonii przy ul. Podleśnej będzie również ozdobiony świetnym napisemWolny Białystok 1919-2019”.

Godz.20.30 to uroczyste wciągnięcie na maszt przed Muzeum Podlaskim (ratusz) chorągwi z Orłem Białym (kopia chorągwi z 1919r.) oraz projekcja prezentacji pt. „Białystok 1919”

Wieczór przed ratuszem zakończy symboliczny Toast za Niepodległą.

oprac. art

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook