Dodana: 16 marzec 2020 12:01

Zmodyfikowana: 16 marzec 2020 12:01

Szpital w Łomży, szpitalem zakaźnym oraz testy na koronawirusa w Białymstoku

O przekształceniu Wojewódzkiego Szpitala w Łomży im. kardynała Stefana Wyszyńskiego na zakaźny oraz o rozpoczęciu wykonywania testów na koronawirusa w Białymstoku poinformowali podczas piątkowej (13.03) konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, marszałek Artur Kosicki i wojewoda Bohdan Paszkowski.

Ilustracja do artykułu Konferencja ws koronawirusa-01.jpg

Marszałek Artur Kosicki pytany o kwestię przekształcenia podlegającego samorządowi Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w zakaźny, poinformował, że trwają ustalenia dotyczące koordynacji prac z tym związanych. Jak zaznaczył, to wieloetapowy proces, obejmujący m.in. ewakuację chorych oraz doposażenie szpitala.
- Szpital w Łomży będzie w pełni przygotowany, żeby być szpitalem jednoprofilowym. W tej trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się województwo i cały kraj, musimy stanąć wszyscy, ponad podziałami, po to, żeby faktycznie z koronawirusem walczyć – podkreślił marszałek.

Wojewoda Bohdan Paszkowki poinformował natomiast o pracach nad rozpoczęciem wykonywania testów wykrywających koronawirusa w Białymstoku. Dotychczas próbki były wysyłane do Warszawy. - Jesteśmy przekonani o tym, że takie badania będą przeprowadzane w Białymstoku w najbliższych dniach – powiedział wojewoda.

Dodał też, że działania umożliwiające wykonywanie tych badań na terenie województwa podlaskiego były podejmowane od pewnego czasu. Wymagało to dodatkowych nakładów finansowych i rozwiązania kwestii sprzętowej.  

Jak zaznaczył, pomoc w tym zakresie zaoferował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Jego władze zdecydowały o wypożyczeniu sprzętu, który pozwoli na uruchomieniu w laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku badań wykrywających koronawirusa. To, jak wyjaśnił  prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, sprzęt, który służy do izolacji materiału genetycznego i wykrywania materiału genetycznego wirusa. Obecnie jest montowany. Prof. Moniuszko zaznaczył, że pierwsze testy uda się przeprowadzić w ciągu kilku dni, albo nawet kilkudziesięciu godzin.

- Niezależnie od tego wsparcia, podejmujemy aktywne działania, żeby stworzyć własne laboratorium, które wspomoże laboratorium Sanepidu – dodał prorektor.

Według danych przekazanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki na 13.03.2020 r., na godz. 18, w województwie podlaskim są 4 osoby hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 17 osób objętych jest kwarantanną, a 390 objętych zostało nadzorem epidemiologicznym, pobrano 78 próbek do badań.

***

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

Został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli (15.03) przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r


Małgorzata Sawicka, Małgorzata Półtorak

facebook