Dodana: 5 sierpień 2019 15:50

Zmodyfikowana: 5 sierpień 2019 15:50

Święto pługa w Kruszynianach

Niezwykłe spotkanie z kulturą polskich Tatarów w Kruszynianach, miejscu, gdzie ich przodkowie osiedlili się 340 lat temu, odbyło się w sobotę (3 sierpnia br.). „Sabantuj” zapewniło moc atrakcji: począwszy od przysmaków kuchni tatarskiej po rekonstrukcję bitwy pod Parkanami z 1683 r.

Wiesława Burnos w niebieskiej sukience na scenie przed mikrofonem, w ręku trzyma teczkę z listem. Obok niej organizator święta  trzyma w rękach oprawiona fotografię przewiązaną wstążką. W tle banner z nazwą święta: Sabantuj.

Podczas  święta pługa [to po polsku oznacza nazwa „Sabantuj” – przyp. red.] obecna była Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

– Byłam tam już kolejny raz, ale w tym roku miałam możliwość reprezentowania Marszałka Województwa Artura Kosickiego i całego zarządu, którego jestem członkiem – napisała w relacji na FB. – Dobry i piękny czas.

Podczas uroczystości Wiesława Burnos odczytała list marszałka Artura Kosickiego do uczestników spotkania: „Jest to bardzo cenna inicjatywa, podkreślająca szczególny charakter naszej Ziemi Podlaskiej – miejsca, gdzie różnorodność kulturowa, religijna i narodowa, nie dzieli, ale łączy ludzi.” – pisał o święcie „Sabantuj” marszałek.

Uczestnicy 13. edycji tatarskiego święta mieli okazję skosztować oryginalnych, narodowych przysmaków spod ręki znanych kucharzy Jakuba Korczaka i Jerzego Nogala. Kwintesencją kulinarnych doznań była wspólna degustacja pieczonego barana. Były gry i zabawy, rekonstrukcja bitwy pod Parkanami w 1683 r. A wszystko w rytm tatarskiej muzyki prezentowanej na scenie przez zespoły z Polski i Litwy.

Atrakcją tatarskiego święta był także wernisaż wystawy „Jest w tej wsi coś niezwykłego. Opowieści o Kruszynianach”, przygotowanej w ramach „Etno-projektu w Kruszynianach” współfinansowanego z biudżetu Województwa Podlaskiego. Projekt to seria działań badawczo-animacyjnych realizowanych dzięki interdyscyplinarnej współpracy etnografów/animatorów, projektantów oraz lokalnej społeczności. To wywiady z mieszkańcami wsi, osobami z nią związanymi, kwerendy archiwalne, zbieranie zdjęć, wystawa i jej katalog, a także pamiątki z Kruszynian w postaci magnesów ceramicznych i czarek zdobionych ilustracjami dawnej wsi, które będą wykonane przez lokalnych twórców.

Współorganizatorem „Sabantuj” było Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook