Dodana: 16 grudzień 2019 13:30

Zmodyfikowana: 16 grudzień 2019 13:30

Spotkanie z podlaskimi laureatami Listy 100

To osoby, które w sposób wybitny zasłużyły się dla rozwoju kompetencji cyfrowych polskiego społeczeństwa. Podlasianie, których nazwiska znalazły się na tegorocznej Liście 100 wzięli udział w poniedziałkowym (16.12.) spotkaniu w urzędzie marszałkowskim, by rozmawiać o wspólnych działaniach. Wziął w nim udział wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu Lista 100-23.jpg

– Kompetencje cyfrowe powinny zawitać pod strzechy, ludzie powinni nauczyć się korzystać z dobrodziejstwa jakim jest bycie w sieci. Nie tylko w zakresie portali społecznościowych, ale także bieżących spraw, kwestii zdrowotnych – zaznaczył wicemarszałek.

Podkreślił też, że obecny Zarząd Województwa kładzie duży nacisk na rozwój kompetencji cyfrowych.

– Rozumiemy jak wielka jest to potrzeba – podkreślił i dodał: – Mam nadzieje, że samorządy będą z nami współdziałać w tym zakresie. To poważne wyzwanie.

To wyzwanie wymaga ludzi, takich jak Ci, którzy znaleźli się na Liście 100. Z województwa podlaskiego nominowano 9 osób. To: Iwona Bujnowska  i Ireneusz Bujnowski z I LO w Białymstoku, Bożena Ignatowska z UMWP, Katarzyna Gagan z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Dorota Mozyrska i Paweł Tadejko z Politechniki Białostockiej, Katarzyna Sztop-Rutkowska z Uniwersytetu w Białymstoku oraz nieobecni na spotkaniu  Adam Kamiński i  Krzysztof Karwowski. Wicemarszałek Derehajło wręczył im dyplomy uznania.

– To już trzeci rok, kiedy środowisko osób związanych z kompetencjami cyfrowymi, światem cyfryzacji, wybiera spośród swego grona sto osób, które w sposób wybitny przyczyniły się w danym roku do wspierania, promowania umiejętności cyfrowych – zaznaczyła otwierając spotkanie Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i jednocześnie członek Rady Programowej Szerokiego  Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, które jest inicjatorem powstania Listy 100.

Jacek Wojnarowski, sekretarz Rady Programowej Szerokiego  Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, przypomniał, że organizacja, którą reprezentuje powstała  w 2013 r. ze względu na to, że istniejący w Polsce ogromny problem związany z poziomem umiejętności cyfrowych.

– Chodziło o to, żeby zorganizować takie pospolite ruszenie i przekonać osoby, które decydują o alokacji rozmaitych funduszy, żeby one nie koncentrowały się wyłącznie na tzw. kwestiach twardych, infrastrukturalnych, ale też, żeby nastąpił i wzrastał popyt na te wszystkie usługi – wyjaśniał Jacek Wojnarowski cz.

Lista 100 powstaje wskutek nominacji partnerów Porozumienia, których jest 80. To organizacje, instytucje, firmy oraz wcześniejszych laureatów. A zatem osób czy organizacji nominujących jest już prawie 300.

60 proc. tegorocznej Listy tworzą kobiety, 73 osoby reprezentowały duże miasta, 32 dwie osoby to przedstawiciele systemu szkolno-edukacyjnego, 15 osób reprezentuje organizacje pozarządowe, 16 wyższe uczelnie, 13 biblioteki., 11 osób pochodzi ze środowiska biznesowego, 13 z administracji publicznej.

ms

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook