Dodana: 11 październik 2019 14:27

Zmodyfikowana: 11 październik 2019 16:03

Samorząd Województwa Podlaskiego stawia na elektromobilność

W piątek (11.10) podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka Artura Kosickiego, wicemarszałka Stanisława Derehajły i Mariusza Gromko, wiceprzewodniczącego rady miejskiej Białegostoku oraz kandydata w wyborach do Senatu RP zaprezentowano pierwszą w naszym województwie „samorządową” ładowarkę samochodów elektrycznych. Urządzenie znajduje się przy urzędzie marszałkowskim, a korzystanie z niego jest bezpłatne.

Ilustracja do artykułu Prezentacja stacji ładowania samochodów elektrycznych-17.jpg

Inicjatorem instalacji  ładowarki do samochodów elektrycznych jest  Mariusz Gromko. O zamontowanie urządzeń zwrócił się przed kilkoma tygodniami do dwóch białostockich instytucji – urzędu marszałkowskiego i białostockiego magistratu. - W Białymstoku jest cały czas mało samochodów elektrycznych, być może jedną z przyczyn jest brak ładowarek – mówił Mariusz Gromko.

Przypomniał też, że obowiązująca ustawa o elektromobilności  daje spore korzyści kierowcom samochodów elektrycznych, m.in. możliwość poruszania się po buspasach, zwalnia je z opłat za parkowanie. - Myślę, że to dobry impuls dla kolejnych samorządów, aby takie urządzenia instalowały - dodał wiceprzewodniczący białostockiej  rady miejskiej.

Urządzenie znajduje się przy budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ulicy Poleskiej 89 w Białymstoku.

- To miejsce jest nieprzypadkowe, ponieważ sam obiekt już od kilku lat zasilany jest energią ze źródeł odnawialnych, dzięki znajdującej się na dachu instalacji fotowoltaicznej. Teraz będzie tu też stacja ładowania samochodów elektrycznych - mówił marszałek Artur Kosicki. -  Na temat elektromobilności  nie chcemy tylko mówić, ale przede wszystkim działać - dodał. 

Wicemarszałek Stanisław Derehajło podkreślał, że rewolucja, która zadziała się na rynku odnawialnych źródeł energii pozwoli na czystsze poruszanie się po naszym województwie.

W piątek,  w ramach testów, został  naładowany pierwszy samochód elektryczny. Natomiast sama ładowarka zostanie oddana do publicznego użytkowania w najbliższym czasie, po wykonaniu odpowiedniego oznaczenia miejsca. Wtedy też każdy, kto posiada samochód elektryczny będzie mógł z niej skorzystać. Przez dwa lata ładowanie będzie bezpłatne.

Samorząd Województwa Podlaskiego jest pierwszym samorządem w naszym regionie, który zdecydował się na montaż tego typu instalacji. Władze województwa mają nadzieję, że w ślad za tą inicjatywą pójdą również podlaskie miasta i gminy.

is/ak

facebook