Dodana: 29 lipiec 2005 07:43

Zmodyfikowana: 29 lipiec 2005 07:43

491. Urodziny Województwa

W 1513 roku na urząd pierwszego wojewody dekretem, króla Zygmunta Starego, mianowany został w Drohiczynie Iwan Sapieha. Datę 29 sierpnia 1513 roku w porozumieniu z historykami naszego regionu, włodarze Podlasia przyjęły jako umowną datę obchodów urodzin województwa podlaskiego. 29 sierpnia minęła 491 rocznica minęła więc powstania województwa.

URODZINY WOJEWÓDZTWA połączone  są z NIEPOSPOLITYM ARTYSTÓW PORUSZENIEM. W organizację tegorocznych uroczystości włączyły się Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Miasta i Gminy w Drohiczynie, Teatr Dramatyczny  im.A.Węgierki w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek, Muzeum Podlaskie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie.

- W 2013 obchodzić będziemy 500 urodziny województwa. Każdego roku obok uroczystości w obecnej stolicy województwa, organizatorzy zamierzamy  prezentować  ważne  historycznie miasto naszego regionu. W tym roku będzie to Drohiczyn. W przyszłym roku najprawdopodobniej Tykocin, może Mielnik - zapowiedział marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski.

Imprezy rozpoczęły się już w piątek 3 września  w Białostockim Teatrze Lalek. Były wystawy, pokazy mody i filmów a także wieczór poetów., czyli Niepospolite Poetów Poruszenie. Główne uroczystości odbyły się w sobotę 4 września w Białymstoku i 5 września w Drohiczynie, pierwszej stolicy Podlasia.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook