Dodana: 28 styczeń 2011 13:41

Zmodyfikowana: 28 styczeń 2011 13:41

Historia Województwa Podlaskiego

W listopadzie 2010r. na rynku pojawiła się pierwsza publikacja tak kompleksowo opisująca dzieje Województwa Podlaskiego. Od pradziejów przez czasy istnienia pogranicza polsko-rusko-litewskiego w XIV wieku aż do współczesności Opracowanie mające na celu popularyzację historii tego niezwykłego obszaru, będącego jednocześnie swoistym tyglem kulturowym.

O rzetelność tej publikacji zadbało grono wybitnych historyków i znawców regionu m.in. Krystyna Bieńkowska, Halina Karwowska, Józef Maroszek, Adam Czesław Dobroński, Jerzy Milewski, Marek Kietliński. Autorzy skupili się nie tylko na podaniu nowych informacji i wyników badań, postanowili także rozprawić się z, uznanymi za pewnik, błędami historycznymi.
Bardzo wiele miejsca poświęcono w niej życiu codziennemu dawnych Podlasian. Ponadto ukazano gospodarkę, politykę i wątki społeczne zmieniające się na przestrzeni wieków. Nie zapomniano także o ewolucji życia kulturalnego.
Kolorowe zdjęcia ilustrują dawną świetność, jak i najważniejsze wydarzenia ze współczesnej historii Podlasia. Stanowią one znakomite uzupełnienie treści, która została napisana w sposób bardzo przystępny i powinna zachęcić do lektury zarówno rdzennego Podlasianina, historyka, pasjonata dawnych czasów, jak i kogoś, kto chciałby się dowiedzieć czegoś ciekawego na temat naszego regionu. 

Źródło: wydawca publikacji

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook