Dodana: 26 marzec 2020 15:56

Zmodyfikowana: 26 marzec 2020 15:56

Płatności zbliżeniowe z większym limitem

Do kilku tygodni może potrwać proces zwiększania limitu operacji płatniczych bez konieczności podawania numeru PIN. Wprowadzana zmiana pozwoli na płacenie w ten sposób za zakupy do stu, a nie jak dotychczas do 50 zł.

Ilustracja do artykułu 100 zł infografika.png

Zmianę wprowadzili najwięksi producenci kart płatniczych 19 i 20 marca. Jednak ich decyzja nie jest tożsama z możliwością bezdotykowego płacenia do 100 zł dla wszystkich i od razu. Kluczowe jest także odpowiednie ustawienie każdego terminala w punktach handlowych.

 

Jak wyjaśnił w komunikacie Związek Banków Polskich (ZBP) „należy podkreślić, że wdrożenie nowego limitu w całej sieci terminali płatniczych w Polsce będzie następowało sukcesywnie i zajmie od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni”.

 

Związek zaapelował także o cierpliwość i zrozumienie dla tempa realizowanego procesu. ZBP poinformował także, że zwiększenie limitów związana jest z „rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Polsce” i jest to odpowiedź na apel Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

 

- Pozwoli to na ograniczenie fizycznego kontaktu użytkownika karty lub innego urządzenia płatniczego z terminalem płatniczym. Skróci to również czas niezbędny na realizację transakcji płatniczej i przebywanie w przestrzeni sklepowej czy usługowej – czytamy w komunikacie Związku.

 

Małgorzata Sawicka, fot. UMWP

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook