Dodana: 13 grudzień 2019 11:51

Zmodyfikowana: 14 grudzień 2019 00:18

Mija 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

"Wolność to nie cel lecz szansa" - słowa piosenki Marka Grechuty stały się tytułem piątkowego (13.12) koncertu z okazji 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystość odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, a uświetniło ją występy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Koncert Wolność to nie Cel lecz Szansa 18.jpg

Tuż przed rozpoczęciem koncertu gości powitał Józef Mozolewski, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność", który zaprezentował także historię Polski od 1918 do 1989 roku. - To były bardzo trudne czasy, ale nigdy się nie poddaliśmy - mówił.

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, wystosował list okolicznościowy, który podczas ceremonii został przekazany przez Tomasza Szeweluka, dyrektora Gabinetu Marszałka UMWP. " Niech to wydarzenie będzie godnym uczczeniem pamięci wszystkich, którzy przeciwstawiali się w czasach stanu wojennego – totalitarnemu złu." - podkreślał w swoim liście marszałek Kosicki.

W ceremonii wzięli udział także m.in. Bohdan Paszkowski - Wojewoda Podlaski, przedstawiciele NSZZ Solidarność oraz dyrektorzy szkół z naszego regionu.

Wieczorem (godz. 18:00) w białostockiej Bazylice św. Rocha została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy w Smoleńsku i pod tablicą umieszczoną na ścianie b. pierwszego komisariatu MO przy ul. Lipowej upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym.  

***

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. kierownictwo państwa z Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziło stan wojenny. To była odpowiedź władz komunistycznych na narastającą falę protestów wobec panującej sytuacji ekonomicznej i rosnący w siłę ruch „Solidarność”.

W pamiętną niedzielę wszystkie media od rana nadawały wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego informującego o wprowadzeniu stanu wojennego. Władzę nad konstytucyjnymi organami państwa przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Już w nocy 12 grudnia ZOMO rozpoczęło pierwsze aresztowania. Na ulicę wyjechały czołgi. Wprowadzono godzinę policyjną. Zdelegalizowano „Solidarność”. Przywódców opozycji zamykano w więzieniach. Bito, poddawano torturom psychicznym. Zmuszano do podpisywania tzw. ”lojalek”.
W ciągu kilku pierwszych dni stanu wojennego w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej wzięło udział w sumie 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów, wykorzystano 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. Tłumiono każdy odruch protestu. 16 grudnia Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych zezwoliło na użycie broni wobec strajkujących górników kopalni „Wujek”. Zostało zabitych 9 osób. W Gdańsku otwarto ogień do uczestników marszu solidarnościowego.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony ponad pół roku później.
W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”. Życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

bm/ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook