80. rocznica pierwszych masowych wywózek Polaków na Sybir
Złożeniem wieńca pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku marszałek Artur Kosicki wraz z wicemarszałkami Markiem Olbrysiem i Stanisławem Derehajło oraz członkami zarządu: Wiesławą Burnos i Markiem Malinowskim, uczcili 80. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Wschód.
Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Sybir, najbardziej tragiczna, przeprowadzona była przez władze sowieckie z 9 na 10 lutego 1940 r. W zimową noc, na rozkaz Moskwy, wywieziono blisko 140 tys. ludzi. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Wywożeni trafiali do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.
Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego tereny II Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości.
Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona osób. Wielu z deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.
ms